Modifiye grafit ve bir metal tuzu ile katkılananpvc'nin elektriksel, ısıl ve fiziksel özelliklerininincelenmesi
Investigation of the electrical, thermal and physical properties of pvc added with modified graphite and a metal salt
  1. Tez No: 625371
  2. Yazar: ANIL EKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRCAN DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde metallere alternatif olarak kullanılabilen iletken plastiklerden grafit ve çinko oksit katkılı PVC'nin otomotiv ve savunma sanayi gibi sektörlerdeki dış çevresel şartlara maruz bırakıldığında elektriksel ve mekanik değerlerinde oluşabilecek değişimler tespit edilmiştir. Bu değişimlerin ölçülmesi için ilk olarak katkılama işleminin metodu belirlenmiş ve ardından farklı oranlarda katkılama içeren malzemeler karşılaştırma amaçlı kategorize edilmiştir. Malzemelerin her test aşamasından önce ve sonra elektriksel dirençleri ölçülmüştür. Tüm çevresel testler tamamlandıktan sonra çekme mukavemeti testi yapılarak mekanik özelliklerdeki kayıplar ve kazançlar değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, çinko oksit içermeyen, yüksek oranda grafit içeren malzemelerin elektriksel dirençlerinin daha kararlı olduğu görülmüştür. Çinko oksit katkısı da malzemenin ışık ve elektrik gibi özel uyaranlarda direnç değiştirmesine sebep olduğu için sensör olarak kullanım olanağı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, changes in electrical and mechanical values of one of the conductive plastics, graphite and zinc oxide doped PVC, which can be used as an alternative to metals, were determined when exposed to external environmental conditions such as in the automotive and defense industry. In order to measure these changes, firstly the method of doping was determined and then the materials containing different amounts of doping were categorized for comparison. The electrical resistance of the materials in each test step was measured. After all, tensile strength tests were performed to evaluate mechanical properties. As a result, it was seen that the materials with high levels of graphite without zinc oxide had more kararlıity of electrical resistance. The zinc oxide additive can cause the material to change resistance in special stimuli such as light and electricity, thus enabling the use as a sensor.