Asemptomatik kedilerde microsporum canis taşıyıcılığı
Carriage of microsporum canis in asymptomatic cats
- Tez No: 625462
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada asemptomatik kedilerde Microsporum canis taşıyıcılığı araştırılmıştır. Tesadüfi örnekleme yöntemi ile Mart-Mayıs 2019 tarihleri arasında 25'i sokak kedisi ve 25'i sahipli ev kedisi olmak üzere toplamda 50 kedi seçilmiştir. Kediler klinik olarak muayene edilmiş, deri bütünlüğü tekrar incelenmiş ve Wood Lambası'nda negatif olduğu tespit edilen hayvanlardan fırça yardımıyla örnekler toplanmıştır. Toplanan örneklerin ekim işlemi, fırçanın SDA'ya batırılması ile tamamlanmıştır. Örnekler, SDA içerisinde 21 gün süre ile 25°C'de inkube edilmiştir ve her gün alt ve üst yüzeyleri kontrol edilmiştir. Tüm örnekler laktofenol pamuk mavisi ile boyanarak mikroskop altında incelenmiştir. Sonuç olarak sağlıklı, asemptomatik 50 kediden sadece 1'inde M. canis varlığı saptanmıştır. Yaş ve tür açısından heterojen olan bu örneklerde cinsiyet, yaş, tür, hava koşulları, kedilerin sahipli ev kedisi ve sokak kedisi olmaları durumu gibi değişkenler açısından doğrudan ve istatistiki bir veri elde edilememiştir. Örneklerin yalnızca %2'sinde (1 kedi) Microsporum canis varlığının saptanmış olması Ankara bölgesi için sağlıklı kedilerde M. canis taşıyıcılığının prevalansının düşük olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, carriage of Microsporum canis is examined in terms of asymptomatic cats. 25 of stray cats and 25 householding cats, in total 50 cats are chosen with random methods in betwen the months of March- May. The cats are clinically examined, their skins integrity is controlled and samples are collected by toothbrush from negative ones which are determined by Wood Lamb method. Culture of the collected samples finished by pressing the brush over the media. The samples are incubated in the media during 21 days at the heat of 25°C and upper and lower surfaces of the samples are controlled every day. All samples are examined under microscope after coloured with lactofenol cotton blue. Finally, among the 50 asymptomatic cats, existence of Microsporum canis is determined in only 1 cat. Considering the main result of this study, no direct and statistical result is derived from the study regarding the sex, age, species, weather conditions, being a stray cat or household cat. From the total sample cats, only for 1 cat in which the rate is 2 %, Microsporum canis is determined which means low rate of prevalence in the region Ankara.