Afinite mikroküreler ile sulu çözeltiden tetrasiklin uzaklaştırılması
Tetracycline removal from aqueous solution via affinity microspheres
  1. Tez No: 625944
  2. Yazar: RECEP KARALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEN OSMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, poli (etilenglikol dimetakrilat N-metakriloil-amido-L-triptofan metil ester [poli(EGDMA-MATrp)] mikrokürelerin tetrasiklin (TC) adsorpsiyonu için kullanılabilirliği araştırıldı. Poli(EGDMA-MATrp) mikroküreler süspansiyon polimerizasyonu tekniği ile sentezlendi ve FTIR ve SEM analizleri ile karakterize edildi. Sentezlenen mikroküreler sulu çözeltiden TC adsorpsiyonunda kullanıldı. Adsorpsiyon kapasitesine pH, başlangıç TC derişimi, sıcaklık ve temas süresinin etkisi araştırıldı. Maksimum adsorpsiyon kapasitesi 4oC'de 9,8 mg TC/g olarak belirlendi (pH 5,0). Poli(EGDMA-MATrp) mikrokürelere TC adsorpsiyonunun Freundlich adsorpsiyon izoterm modeline ve yalancı-ikinci derece kinetik model ile partikül içi difüzyon kinetik modeline uygun olduğu belirlendi. TC adsorpsiyonuna ait ΔHo değeri -7,97 kJ/mol, ΔSo değeri 0,01465 kJ/mol.K olarak hesaplandı. ΔGo (kJ/mol) değerleri ise; 4oC, 10oC ve 25oC sıcaklık için sırasıyla -12,03, -12,12 ve -12,34 kJ/mol olarak belirlendi. Termodinamik parametreler poli(EGDMA-MATrp) mikrokürelere TC adsorpsiyonunun ekzotermik ve istemli olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of poly (ethylene glycol dimethacrylate N-methacryloyl-amido-L-tryptophan methyl ester) [poly (EGDMA-MATrp)] polymeric microbeads for the adsorption of tetracycline (TC) was investigated. Poly (EGDMA-MATrp) microbeads were synthesized by suspension polymerization and characterized by FTIR and SEM analyses. The microbeads were used for TC adsorption from aqueous solution. The effect of pH, initial TC concentration, temperature and contact time on the adsorption capacity was evaluated. The maximum adsorption capacity was determined as 9.8 mg TC / g at 4oC (pH 5.0). The data were well fitted with Freundlich isotherm model. The adsorption process obeyed both pseudo-second-order and intraparticle diffusion kinetic models. ΔHo and ΔSo values were determinated as -14.97 kJ / mol.K and 0,01465 kJ/mol.K, respectively. ΔGo (kJ / mol) values were determined as -12.03, -12.12 and -12.34 kJ / mol for 4oC, 10oC and 25oC, respectively. Thermodynamic parameters showed that TC adsorption onto the poli(EGDMA-MATrp) was exothermic and spontaneous.