Transüretral rezeksiyon planlanan hastalarda intratekal bupivakain ve bupivakain sufentanil kombinasyonunun karşılaştırılması
Comparison of intratecal bupivacaine and bupivacaine sufentanyl combination in patients undergoing transuretral resection
- Tez No: 625946
- Danışmanlar: UZMAN NİHAL KADIOĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada spinal anestezi altında TUR operasyonu uygulanan hastalarda hiperbarik bupivakain ile hiperbarik bupivakain sufentanil kombinasyonunun hemodinamik parametreler ve derlenme süresine etkisinin karşılaştırılması amaçlandı. Hastane etik kurulu ve hasta onaylarının alınmasından sonra, ASA I-III grubunda, TUR operasyonu planlanan 40 hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak her iki grup 20 hastadan oluşacak şekilde bupivakain (Grup I) ve bupivakain sufentanil kombinasyonu (Grup II) olarak ikiye ayrıldı. Girişim öncesi sistolik ve diyastolik kan basıncı, kalp atım hızı değerleri, bazal değerler olarak kaydedildi. İntratekal ilaç uygulaması 2 dakika içerisinde yapıldı ve hasta enjeksiyon sonrası 5 dakika oturtuldu. Grup I'e intratekal 10 mg bupivakain %8 dekstroz içinde (3ml) Grup II'ye ise 7, 5 mg bupivakain + 5 µg sufentanil %8 dekstroz içinde (3 ml) uygulandı. İntraoperatif ve postoperatif kan basıncı, kalp atım hızı, sensoriyal ve motor blok seviyesi kaydedildi. Sensoriyal bloğun T10 seviyesine ulaşma süresi, maksimum sensoriyal blok seviyesi, motor bloğun varlığı, postoperatif motor ve sensoriyal blok geri dönüş zamanı kaydedildi. Her iki grupta da ortalama arter basıncında ve kalp atım hızında bazal değerlere göre anlamlı düşüş bulundu, İki grup karşılaştırıldığında ortalama arter basıncında ve kalp atım hızında Grup I ile Grup II arasında fark saptanmadı. Sensoriyal bloğun T10 seviyesine ulaşma süresi ve maksimum sensoriyal seviye (T8) arasında fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the effect of hyperbaric bupivacaine and hyperbaric bupivacaine sufentanil combination on hemodynamic parameters and recovery time in patients undergoing TUR operation under spinal anesthesia. After the hospital ethics committee and patient approvals were obtained, 40 patients scheduled for TUR operation in the ASA I-III group were included in the study. Patients were randomly divided into two groups as bupivacaine (Group I) and bupivacaine sufentanil combination (Group II), both groups consisting of 20 patients. Pre-intervention systolic and diastolic blood pressure, heart rate values, were recorded as baseline values. Intrathecal medication was administered within 2 minutes and the patient was seated for 5 minutes after injection. Group I was administered intrathecal 10 mg bupivacaine in 8% dextrose (3ml) and Group II was administered 7, 5 mg bupivacaine + 5 µg of sufentanil in 8% dextrose (3 ml). Intraoperative and postoperative blood pressure, heart rate, sensorial and motor block levels were recorded. The time for sensorial block to reach T10 level, maximum sensorial block level, presence of motor block, postoperative motor and sensorial block return time were recorded. There was a significant decrease in mean arterial pressure and heart rate compared to basal values in both groups. When the two groups were compared, there was no difference between Group I and Group II in mean arterial pressure and heart rate. There was no difference between the time of sensory block reaching T10 level and the maximum sensorial level (T8).