Bakır stresine maruz kalmış iki farklı domates çeşidinde prolinin bakır stesine karşı iyileştirici etkilerinin araştırılması
Investigation of the stimulating effects of proline on germination in two different tomato cultivars exposed to copper stress
  1. Tez No: 626129
  2. Yazar: FATİH COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DEMİRALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bitkiler yaşadıkları çevre ile sürekli etkileşim halindedirler ve içinde bulundukları çevre şartları zorlaştığında bitkiler strese maruz kalırlar. Bakır fazlalığı bitkilerde toksik etkilere sebep olan bir çeşit ağır metal stresi etkisi oluşturur. Prolin canlılarda strese karşı tolerans oluşumunda oldukça önemli rollere sahip hem antioksidan hem de ozmolit olan bir bileşiktir. Domates ülkemiz için hem önemli bir tarım ürünü hem de ekonomik olarak değerli bir ihraç kalemidir. Mevcut çalışmada bakır fazlalığının birisi yerel diğeri tescilli olmak üzere iki farklı domates çeşidinde çimlenme üzerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca dışarıdan uygulanan prolinin çimlenme sürecinde bakır stresine karşı iyileştirici etkileri de çalışmada incelenmiştir. Bu amaçla mevcut çalışmada çimlenme sayısı, kök boyu uzunluğu, nisbi su içeriği, lipit peroksidasyonu seviyeleri ve hidrojen peroksit içeriği gibi temel stres parametreleri ile katalaz, süperoksit dismutaz, askorbat peroksidaz ve guaikol peroksidaz gibi antioksidan enzim aktiviteleri incelenmiştir. Bulgulara bakıldığında, belirli konsantrasyonlarda uygulanan prolinin bakır fazlalığına karşı yatıştırıcı etkiler gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plants are always interacting with their environment in which they live, and they exposed to stress when the environmental conditions become severe. Excess copper creates a kind of heavy metal stress effect that causes toxic effects on plants. Proline is an antioxidant and osmolyte compound, which plays an essential role in stress tolerance in living organisms. Tomato is both an important agricultural product and an economically valuable export item for our country. In the present study, the effects of copper excess on germination of two different tomato varieties, local and certified, were investigated. Also, the mitigating effects of exogenously applied proline against copper stress during germination were investigated in the study. For this purpose, antioxidant enzyme activities such as catalase, superoxide dismutase, ascorbate peroxidase and guaiacol peroxidase were analysed in addition to basic stress parameters such as germination number, root length, relative water content, lipid peroxidation levels and hydrogen peroxide content. When the results are examined, it is concluded that proline applied at particular concentrations has a mitigating effect against copper excess.