Acile gelen hastaların akılcı ilaç kullanımı konusundaki yaklaşımları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the approximately approach and the factorsconcerning the use of emergency drugs
  1. Tez No: 626253
  2. Yazar: ZEHRA DURU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, acile gelen hastaların akılcı ilaç kullanımı konusundaki yaklaşımları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Akılcı ilaç kullanımı hem hastalık döneminin geçirilmesinde hem de ilaç maliyetlerinin minimize edilmesinde önemli bir konumda yer almaktadır. Araştırma evrenini Çerkezköy Devlet Hastanesi Acil Servisine 1-31 Temmuz tarihleri arasında başvuran hastalar oluşturdu, örneklemini ise triyaj sınıflamasında yeşil alana ayrılan, iletişim problemi olmayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 18 yaş üstü erişkin 202 hasta oluşturdu. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda oluşturulan kişisel bilgileri içeren sosyo-demografik sorular, hastalık tanıları, hastaneye gelmelerine yol açan şikayetler ve ilaç kullanımı ile ilgili toplam 39 sorudan oluşan anket formu ile toplandı. Anket, kurum izni ve etik kurul izni alındıktan sonra araştırmacı tarafından, yüz yüze görüşme ve gönüllülük usulüne göre hastalardan yazılı onam alındıktan sonra uyguladı. Örnekleme katılan hastaların, yüzde 56'sı kadın ve yüzde 69'u evlidir. Hastaların yüzde 40'ının sürekli kullandığı ilaç bulunmaktadır.Araştırmalar çoğunluğu kullandığı ilacın adını ve kullanım zamanını bildiğini ifade etmesine karşın hastaların akılcı ilaç kullanımı konusunda eksiklikleri olduğunu göstermektedir. En önemli sorunlardan biri ise reçetesiz ilaç kullanımıdır.
Özet (Çeviri)
This study was descriptive in order to determine the factors affecting the approach to rational drug use of patients with acute illness. Rational drug use is at an important position both in the period of illness and in the minimization of drug costs. The study consisted of patients admitted to the Emergency Department of Çerkezköy State Hospital between July 1st and 31st. The sample consisted of 202 adults over 18 years old who were separated from the green area in the triage classification and had no communication problem and agreed to participate in the research. A questionnaire consisting of a total of 39 questions about the socio-demographic questions, disease diagnoses, complaints leading to the hospital, and drug use were prepared by the researcher in the research according to the literature. The questionnaire was applied by the researcher after receiving the consent of the institutional consent and ethics committee, after the written consent was obtained from the patients according to face-to-face interview and voluntary procedure. Of the individuals participating in the sampling, 56 percent are women and 69 percent are married. There are medicines that 40 percent of the people use constantly. Studies although the majority do not know the name of the drug they use and the timing of their use, they show that the patients are lacking in rational drug use. One of the most important problems is the use of non-prescription drugs.