Türk Ocakları 1926 senesi Kurultayı Zabıtları'nın transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of the congresses of the TurkishQuarries 1926 Congress
  1. Tez No: 626271
  2. Yazar: ÜMİT TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL NAMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
1912 yılında kurulan Türk Ocakları, Osmanlı Devleti'nin çöküş döneminde Türk milliyetçiliğinin canlanmasında ve sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin inşasında önemli roller üstlenmiştir. Milli kimliğin ve yeni bir kültürel çevrenin oluşmasında önemli bir konuma sahip olan Türk Ocakları, milli mücadelenin ardından Cumhuriyet'in ilanı ile yeni bir döneme girmişti. Türk Ocakları bu dönemde ülkenin kalkınması ve vatandaşların aydınlatılması için bazı görevler üstlenmiştir. Bu tezde; Türk Ocakları'nın 23 Nisan 1926 tarihinde Ankara'da gerçekleştirdiği Üçüncü Genel Kurultayı Zabıtları ışığında kurultayda tartışılan konular ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Ayrıca zabıtlarda yer alan ve Türk Ocakları şubeleri tarafından yurt genelinde gerçekleştirilen konferans, müsamere ve konserler ile spor ve sağlık gibi alanlarda yürütülen faaliyetler incelenerek bu sivil toplum örgütünün Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilk yıllarında ne gibi bir fonksiyona sahip olduğu ve ne gibi bir işlevi olduğu üzerinde durulmuştur. Bu arada ülke çapında gerçekleştirilen ve Türk Ocakları tarafından da desteklenen inkılâpların toplum tarafından benimsenmesi hususunda söz konusu sivil toplum örgütünün ne gibi katkıları olduğu da ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Founded in 1912, the Turkish Society, founded the collapse of the Ottoman Empire during and after the revival of Turkish nationalism has played an important role in building the Republic of Turkey. Turkish Societies, which have an important position in the formation of a national identity and a new cultural environment, entered a new era with the declaration of the Republic after the national struggle. Turkish Societies undertook some duties for the development of the country and the enlightenment of the citizens during this period. In this thesis; In light of the official report of the Third General Assembly Meetings held by the Turkish Societies in Ankara on April 23, 1926, the issues discussed in the congress were discussed. In addition, the conference made by the Turkish Societies of branches across the country mentioned in the memorandum, bazaars, concerts, peasantism, sports, health, and examining work in areas such as aid, has tried to reveal the function and function in the first years of the Republic of Turkey was founded. During this period, Turkish Societies supported the reforms and their important contributions in the adoption of the reforms throughout the country were also discussed.