Uluslararası İlişkilerde siyasi aktör olarak liderler Aliya İzzetbegoviç ve ideolojisi
Aliya Izzetbegovic and his ideology as leaders in international relations
  1. Tez No: 626320
  2. Yazar: BETÜL HIRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT ANIL GÜZELİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Uluslararası ilişkilerin temel aktörü olarak devlet kabul edilmiştir. Uluslararası ilişkilerde devletin temel aktör olarak kabul edilmesinin dayanağı uluslararası hukuk konusundaki kişilik kavramıdır. Uluslararası hukukun kapsamı genişledikçe kişilik kavramı genişlemiştir. Devletin yanı sıra uluslararası örgütler, devlet niteliği olmayan insan toplulukları ve bireyler de uluslararası hukuk kişisi olarak kabul edilmiştir. Uluslararası ilişkiler de temel aktör olan bireyin hak sahibi olması ve yükümlülük altına girebilmesi ön plana çıkmıştır. Aktör olarak devlet ve uluslararası örgütlerin yetersiz kaldığı durumlarla karşılaşılmıştır. Bu durumlarda birey ön plana çıkmıştır. Çözüm önerilerinin verimli olması aktör olarak bireye liderlik vasfını kazandırmıştır. Bu çalışmada Bosna Bağımsızlık sürecinde, gösterdiği tutum Müslüman bir entelektüel, siyaset adamı, ülkesinin lideri, çağımız bağımsızlık sembolü ve bağımsızlık önderi, ordu komutanı sıfatını kazanan Aliya İzzetbegoviç ve ideolojisini anlatmak hedeflenmiştir. Konu uluslararası ilişkilerde aktörler, uluslar arası ilişkilerde aktör olarak bireyler, Aliya İzeetbegoviç ve ideolojisi olmak üzere üç ana başlık halinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main actor of internatinol relations is the state.The basis of the acceptance of the state as the main actor in international relations is the concep of personality in international law.As the scope of international law expanded ,the concep of personality has expanded.In addition to the state ,international organizations non –governmental human communities and individuals are also accepted as international legal persons.The fact that the individual,who is the main actor in international relations,has the right and can be under the obligation has come to the fore.As on actor,situations were encountered in which the state and international organizations were inadequate.In this case, the individual came to thefore.The efficiency of the solution suggestions provided the individual with leadership qualites as on actor.It this study,it is aimed to describe a Müslim intellectual,politician,the leader of his country,the symbol of independence and leader of his country,Aliya İzzetbegovic an his ideology.The subject is examined in three main titles,actors in international relations,individual as actors in international relations,Aliya İzzetbegovic and ideology.