Mekanik kökenli kronik boyun ağrılı hastalarda kayropraktik servikal manipülasyon tedavisi ile kinezyotape bant tedavilerinin kısa dönem etkinliklerinin karşılaştırılması
Comprasion the effect of short term activities of chiroractic cervical manipulation therapy and kinesiotape tape treatment in patients with mechanical original chronic neck pain
- Tez No: 626381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı, mekanik boyun ağrısı tanısı konulmuş hastalarda kayropraktik spinal manipülasyon, egzersiz ve kinezyotape bant tedavilerinin; ağrı, günlük yaşam aktiviteleri ve özürlülüğe olan kısa dönem etkisini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Mekanik boyun ağrısı tanısı konulmuş olan, 18-60 yaş arası 58 kişi çalışmaya gönüllü olarak dahil edildi. Olgular manuel servikal manipulasyon (MSM) (n=20, 14 kadın, 6 erkek), kinezyotape grubu (KG) (n=19, 14 kadın, 5 erkek) ve sadece egzersiz grubu (EG) (n=19, 13 kadın, 6 erkek) grubu olmak üzere üçe ayrıldı. Her gruba egzersiz verildi. Uygulamaların öncesinde olguların genel bilgileri alındı. Tedavi öncesi SF-36 ile yaşam kalitesi belirlendi. NAS ile ağrı seviyesi belirlendi. Boyun özürlülük anketi ile özürlülük durumu belirlendi. Ardından boyun gonyometrik ölçümleri yapıldı. Bütün ölçümlerin ardından birinci gruba MSM, 2. gruba kinezyotape bant uygulandı. 3. Gruba sadece egzersiz verildi. Gonyometrik ölçümler, NAS ve SF36 parametreleri, boyun özürlülük anketi 3. Gün yeniden değerlendirildi. Her üç gruba da her gün, günde 3 defa, 10 tekrarlı yapılmak kaydıyla ev egzersizleri verilerek detaylarıyla anlatıldı ve programa uymaları istendi. Kinezyotape bant üç gün hastada yapışık kalacak şekilde planlandı. Homojen dağılım gösteren gruplarda, tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırmalarda ağrı ve normal eklem hareketleri değerleri açısından sadece kayropraktik manipülasyon grubunda, tedavi öncesi ve sonrası değerler arasında anlamlı fark belirlendi(p0,05). Sonuç olarak çalışmamızda, mekanik kronik boyun ağrılı hastalarda kayropraktik servikal manipülasyonun kısa dönem etkisi açısından, ağrıyı azalttığı, normal eklem hareketlerinde de artış meydana getirdiği belirlendi. Mekanik kronik boyun ağrılarında, ağrı ve eklem hareket limitasyonlarında kısa dönemde servikal manipülasyonların etkili olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate and compare the short term effects of kayropractic spinal manipulation, home exercises and kinesiotape treatments in patients with mechanical original chronic neck pain on pain, daily activities and disability. 58 volunteers aged between 18-60 years with mechanical original chronic neck pain were included in the study. The subjects were divided into three groups: manual cervical manipulation (MSM) group (n=20, 14 females and 6 males), kinesiotape group (KG) (n=19, 14 females and 5 males) and only home exercises group (HEG) (n=19, 13 females and 6 males). Each group was given exercise. General information of the cases was taken before the applications. The pain intensity was measured with NAS and the life quality was measured with SF-36. Disability status was determined with neck disability questionnaire. Then, neck goniometric measurements were performed. After all measurements, manual cervical manipulation (MSM) was applied to the first group, kinesiotape was applied to the second group and home exercises were applied to third group. Goniometrical measurements, NAS and SF-36 parameters were again evaluated on the third day. All groups were asked to do home exercises repeated 10 times, three times a day, every day of the week. After these applications, the patients were informed about their home exercises in detail. Kinesiotape was planned to remain adherent on patient for three days. At baseline, the groups which show homogenous distribution in terms of pain and normal joint movements values before and after treatment comparisons, there was a statistically significant difference between before and after treatment values at only chiropractic manipulation group (p0,05). In this study, it was determined that in terms of short term effect, cervical manipulation decreased pain and increased normal joint movements in patients with mechanical original chronic neck pain.