A lightweight cryptography algorithm for smart cities and iot
Akıllı şehirler ve ıot için bir hafif kriptografi algoritması
- Tez No: 626958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Siber güvenlik çok önemlidir ve trafik ve ulaşım sistemlerini izlemek ve yönetmek için işlenen ve analiz edilen vatandaşlardan, cihazlardan ve varlıklardan veri toplamak için farklı türde elektronik İnternet (IoT) sensörlerini kullanan akıllı şehirlerde daha önemlidir, Enerji, su ağları, atık ve çevre yönetimi, suç tespiti, bilgi sistemleri, okullar, kütüphaneler, hastaneler ve diğer toplum hizmetleri. Tüm bu hizmetler, özellikle sensörler kullanılan bellek ve enerji gibi sınırlı özelliklere sahip olduğundan, korumaya ihtiyaç duyulan yazılımlar, ağlar ve cihazlar gibi farklı ortamlar aracılığıyla verilerin tehditlerine, riskleri, manipülasyonuna ve kontrolüne tabidir. Verileri ve bilgileri korumak için en önemli önlemlerden biri şifrelemedir, ancak çünkü sensörlerin özellikleri sınırlıdır nedeniyle hafif şifrelemeye ihtiyacımız vardır. Birçok şifreleme algoritması vardır ve bazılarında güvenlik düzeyinin gücüne rağmen, güvenlik düzeyini artırmak ve hız, hafıza ve enerji tüketim seviyesi gibi diğer özellikleri dikkate almak için algoritmalarda daha fazla iyileştirmeye ve geliştirmeye ihtiyacımız var. Bu tezde, Akıllı Şehirler ve IoT yi daha güvenli hale getirmek için sensör özelliklerine daha verimli ve daha duyarlı olmak için başka bir algoritmada bazı iyileştirmeler geliştirerek yapmak ve geliştirerek yeni bir hafif şifreleme algoritması oluşturduk.
Özet (Çeviri)
Cybersecurity is very important and is more important in smart cities, where that uses different types of electronic Internet of things (IoT) sensors to collect data from citizens, devices, and assets that are processed and analyzed to monitor and manage traffic and transportation systems, Energy, water networks, waste and environment management, crime detection, information systems, schools, libraries, hospitals, and other community services. All these services are subject to threats, risks, manipulation, and control of data through different environments such as software, networks, and devices, including sensors, especially as the sensors have limited specifications such as memory and energy used, they need protection, taking into account these specifications. One of the most important measures to protect data and information is encryption, but in the sensors, we need lightweight encryption due to its limited specifications. There are many cryptographic algorithms and despite the strength of the security level in some of them, but we need more improvements and development in the algorithms to increase the level of security and taking into account other specifications such as speed and the level of memory and energy consumption. In this thesis, we have created a new lightweight cryptography algorithm by developing and making some improvements to another algorithm to be more efficient and more sensitive to sensor features and advanced security to make Smart Cities and IoT more secure.