Ratlarda pentilentetrazol ile oluşturulan deneysel epilepsi modelinde cloxyquinin antiepileptik etkilerinin araştırılması
Investigation of antiepileptic effects of cloxyquin in pentylenetetrazole experimental rat model of epilepsy
  1. Tez No: 627116
  2. Yazar: DİDEM AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN HİM, PROF. DR. ŞERİF DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sunulan çalışmada iki porlu potasyum kanal ailesinin bir üyesi olan TRESK (TWIK bağlantılı spinal olarak eksprese edilen potasyum kanalları)'in spesifik aktivatörü olan cloxyquin ile aktive edilmesinin nöronal membran potansiyelinde stabilizasyon sağlayıp uyarılmayı zorlaştırarak antiepileptik etki gösterebileceği düşünülmüş ve pentilentetrazol ile oluşturulan akut deneysel epilepsi modeli kullanılarak cloxyquinin muhtemel antiepileptik etkileri araştırılmıştır. Araştırmada yetmiş iki adet erkek Wistar sıçan kullanılmıştır ve sıçanlar rastgele dokuz gruba ayrılmıştır. Gruplara serum fizyolojik, dimetil sülfoksit, valproik asit, pentilentetrazol ve cloxyquinin beş farklı dozu uygulanmştır. Akut şekilde epilepsi oluşturulup video kayıtları alındıktan sonra hayvanların ilk myoklonik jerke girme, latans ve nöbette kalma süreleri ile geçirdikleri nöbet sayıları, davranışsal skorları ve sağkalım oranları incelenmiştir. İstatistiksel analiz yapılırken Ki-kare, Shapiro-Wilk, Kruskal Wallis, Mann Whitney U testleri, ROC, basit doğrusal regresyon ve Spearman sıra korelasyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmada nöbet evreleri, ilk myoklonik jerke girme ve latans süreleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Nöbet evrelerinin daha iyi olması, nöbet sayılarının azlığı ve hiç ölüm vakasının olmaması açısından en anlamlı sonuçlar valproik asit (100 mg/kg) ve cloxyquinin 10 mg/kg'lık dozunun uygulandığı gruplarda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the presented study it is considered that, activation of TRESK (TWIK related spinally-expressed potassium channels), which is member of the the twopore potassium channel family, with its specific activator cloxyquin may display on antiepileptic effects by stabilizing neuronal membrane potential and making difficult to stimulate. The possible antiepileptic effects of cloxyquine were investigated by using the acute experimental epilepsy model which induced with pentylentetrazole. Seventy-two male Wistar rats which were randomly divided into nine groups used in study. Saline, dimethyl sulfoxide, valproic acid and five different doses of cloxyquine were administered to the groups. After acute epilepsy was generated and video recordings taken; the first myoclonic jerk, latency and seizure durations, the number of seizures, behavioral scores, survival rates of animals were examined. Chi-square, Shapiro-Wilk, Kruskal Wallis, Mann Whitney U tests, ROC, simple linear regression and The Spearman rank-order correlation coefficient analyzes were used for statistical analysis. In the study, there were no statistically differences between the groups in terms of seizure stages, first myoclonic jerk and latency durations. The most significant results in regard to better seizure stages, low number of seizures and not existing any death cases were seen in the groups which valproic acid (100 mg/kg) and 10 mg/kg of cloxyquin were administered.