Deneysel otoimmün miyokardit modelinde erken dönemde verilen sakubitril-valsartan tedavisinin mortalite, morbidite ve miyokardiyal fibrozis parametreleri üzerine etkisi, hayvan çalışması
The effect of sacubitril-valsartan treatment in the early period of experimental autoimmune myocarditis model on mortality, morbidity and myocardial fibrosis parameters, animal study
- Tez No: 627204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GAZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Gençlerde non iskemik dilate kardiyomiyopatinin sık nedeni olan miyokarditin yol açtığı kalp yetmezliğinde erken dönemde verilen sakubitril-valsartan tedavisinin etkinliğini; deneysel otoimmün miyokardit modeli oluşturarak görmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma her grupta altı wistar cinsi sıçan olan toplamda 18 sıçan kullanılarak; DOM, DOM + Tedavi, Kontrol olarak belirlenen üç grupla yapıldı. DOM modeli ayak tabanından eşit miktar domuz kardiyak miyozini ve Complete Freund's Adjuvant (CFA) verilerek oluşturuldu. DOM grubuna tedavi verilmedi. DOM + Tedavi grubuna 21. günden itibaren 42. güne kadar günde iki defa 20 mg/kg sakubitril-valsartan verildi. Kontrol grubuna ise herhangi bir işlem uygulanmadı. 42. gün sakrifikasyon ardından alınan kalp dokularında histopatolojik, biyokimyasal ve PCR analizleri yapıldı. Bulgular: Konjesyon, fibrozis ve hücresel değişikliklerde DOM ve DOM + Tedavi grubu arasında anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). TNF α, TGF β1 seviyelerinde DOM ve DOM + Tedavi grubu arasında anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). IL 6 seviyelerinde üç grup arasında da anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). pro BNP düzeylerinde ise DOM ve DOM + Tedavi grubu arasında arasında anlamlı fark izlenmemiştir (p:0.052).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to see the effectiveness of early sacubitril-valsartan treatment in heart failure caused by myocarditis which is a common reason of non-ischemic dilated cardiomyopathy in young people by creating an experimental autoimmune myocarditis model. Materials and Methods: In the study, three groups were created by using a total of 18 rats. There were six wistar rats in each group and determined as EAM, EAM + Treatment and Control. The EAM model was created by giving an equal amount of porcine cardiac myosin and Complete Freund's Adjuvant (CFA) to foot pad. No treatment was given to the EAM group. EAM + Treatment group received 20 mg/kg of sacubitril-valsartan twice daily from day 21 to day 42. No treatment was applied to the Control group. Histopathological, biochemical and PCR analysis were performed on the heart tissues taken after sacrification in 42nd day of study. Results: No significant difference was observed between EAM and EAM + Treatment group in congestion, fibrosis and cellular changes (p>0.05). No significant difference was observed between EAM and EAM + Treatment group at TNF α, TGF β1 levels (p>0.05). At IL 6 levels, there was no significant difference between the three groups (p>0.05). In pro BNP levels, no significant difference was observed between EAM and EAM + Treatment group (p=0.052).