Modeling and simulation of CO2-rich synthesis gas todimethyl ether conversion in microchannel reactors
Mikrokanal reaktörlerde CO2 içerikli sentez gazının dimetil etere dönüşümün modellenmesi ve benzetilmesi
  1. Tez No: 627240
  2. Yazar: UĞURCAN TOZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KERİM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dimetil eter çevre dostu yanma özelliği ve mevcut altyapıya uyumluluğu nedeniyle petrol türevi yakıtların en güçlü rakibi olarak gösterilmektedir. Bu calışmada, H2, CO ve CO2'den oluşan sentez gazı dönüşümü, metanol ve DME verimlerine dayanarak iki duvar kaplı mikrokanal reaktör modelinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Birinci kon gfigürasyonda, kütlece 1:1 fiziksel olarak karıştırılmış Cu-ZnO/Al2O3 ve gamma-Al2O3, sırasıyla metanol sentez ve bozunma katalizörleri, gözenekli tabaklarının dikdörtgen şeklindeki mikrokanalın karşıt yüzeylerine kaplanmış olduğu kabul edilirken ikinci kon figürasyonda ayrı Cu-ZnO/Al2O3 ve gamma-Al2O3 katalizör tabakaları karşılıklı yerleştirilmektedir. Karşılaştırmalar aynı temas süreleri altında, giriş basıncı, sıcaklık, molar H2/CO ve H2/CO2 oranı, sırasıyla, 20-60 bar, 493-508 K, 2,5-4 ve 5-12 aralığında gerçekleştirilmektedir. Her iki kon figürasyonda, kanal girişlerinde en fazla 8 K'lik sıcaklık artışı ve akabinde sisteme entegre edilen hava soğutması sayesinde kanal boyunca sıcaklıkda düşüş gözlemlenmektedir. Karşılıklı yatakta daha yüksek DME verimi (%3.2) ve CO2 dönüşümü (%10.5) elde edilirken, karışık yatakta yüksek CO dönüşümü (%60) gözlemlenmektedir. Karışık yatakta gözlemlenen daha hızlı CO hidrojenasyonu ile üretilen fazla metanol tarafından etkilenen negatif CO2 dönüşümleri karşı yatakta engellenmektedir. Reaktörlerin iki boyutlu kararlı modellenmesi, maddelerin gözenekli katalizör tabakası içerisindeki momentum ve kütle korunumlarının reaksiyon iletimleriyle beraber ANSYS-Fluent yazılımında sonlu hacim methodu kullanılarak çözülmesine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dimethyl ether (DME) is considered as a strong counterpart of oil derivative fuels, such as liquid petroleum gas (LPG) and diesel fuel, due to its environmentally friendly combustion characteristics and compatibility with existing infrastructure. This study aims model based comparison of two wall-coated microchannel reactors on the basis of conversion of syngas composed of H2, CO and CO2, and yield of DME. In the rst con guration,namely the mixed bed, 1:1 (by mass) physically mixed, porous layers of Cu-ZnO/Al2O3 and gamma-Al2O3, synthesis and dehydration catalysts, respectively, are considered to be washcoated to the opposing faces of the rectangular shaped microchannel, whereas separate layers of Cu-ZnO/Al2O3 and gamma-Al2O3 face each other in the second con guration, namely the opposing bed. Comparisons are carried out at inlet pressure, temperature, molar H2/CO and H2/CO2 ratio ranges of 20-60 bar, 493-508 K, 2.5-4.0 and 5-12, respectively, under identical contact times. On both con gurations, fast temperature rise (