Kültürel diplomasi bağlamında Türkiye'deki uluslararası film festivalleri
International Film Festivals in Turkey in the context of cultural diplomacy
  1. Tez No: 627829
  2. Yazar: ELİF AKCAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL NEZİH ORHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Uluslararası film festivalleri sanatçıların ve ülkelerin kendilerini temsil edebildikleri önemli kültürel platformlardan biridir. Festivaller aracılığıyla sanatçılar ve ülkeler yerel platformlardan uluslararası platformlara geçiş hakkı kazanmaktadırlar. Özellikle 20. yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmeler aracılığı ile kültürün aktarımı kolaylaşmıştır ve küreselleşen dünyada kültür bir yumuşak güç unsuru haline gelmiştir. Böylelikle ülkeler dış politikalarında kültürü bir araç olarak kullanmaya başlamıştır ve bunun sonucu olarak kültürel diplomasi tanımı doğmuştur. Bu noktada uluslararası film festivalleri de bir kültürel diplomasi aracı olarak kabul edilebilir. Sosyal inşacılık kuramına göre kültür, bilgiyi oluşturan dilin göstergeleşmiş bir sembolüdür ve gerçeğin inşasında ve aktarımında oldukça etkilidir. Kültürel diplomasi faaliyetlerinde de kültür aracılığıyla bir kimlik inşası gerçekleştirilir ve yaratılan bu kimlik uluslararası platformlarda aktarılır. Bu araştırmanın temel amacı, kültürel diplomasi süreçlerinde Türkiye'deki uluslararası film festivallerinin rolünün açıklanmasıdır. Film festivallerinin sanatsal çıktılarının yanı sıra kültürel diplomasi sürecinde ve kimliğin inşasında oynadığı roller incelenmesi gereken bir konu olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca literatürde, festivallerin bu bağlamdaki detaylı analizi bulunmamaktadır. Çoğunlukla festivallerin sanatsal boyutuna değinilmiş, film içeriklerine etkisi tartışılmış fakat kimliğin inşasında ve kültürel diplomasi süreçlerindeki rolü araştırılmamıştır. Çalışma bu yönüyle de önem taşımaktadır. Çalışmada veri toplamada belge inceleme yöntemi kullanılacaktır. Elde edilen veri betimsel analiz ve söylem analizi yöntemi ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
International film festivals are one of the important cultural platforms that artists and countries can represent themselves. Through festivals, artists and countries have the chance to represent themselves on international platforms. Through the technological developments in the 20th century, the transfer of culture has become easier and culture has become an element of soft power in the globalizing world. In this way, countries started to use culture as a tool in their foreign policies and as a result, the definition of cultural diplomacy emerged. At this point, international film festivals can also be considered as a tool of cultural diplomacy. According to social construction theory, culture is a symbol of the language that makes up the knowledge and is very effective in the construction and transmission of reality. In cultural diplomacy activities, an identity is built through culture and this identity takes place in international platforms. The main purpose of this research is to explain the role of international film festivals in Turkey in cultural diplomacy processes. In addition to the artistic outputs of film festivals, the roles they play in the process of cultural diplomacy and the construction of identity, stand out as a subject that needs to be examined. Furthermore, there is no detailed analysis of festivals in this context in the literature. The artistic dimension of festivals is often discussed, its impact on film content is discussed, but its role in the construction of identity and cultural diplomacy has not been explored. The study is also important in this respect. Document review and interview methods will be used in data collection in the study. The resulting data will be examined by descriptive analysis and discourse analysis method.