Türk devrimi'nin inşası süresinde Kadro dergisinin yeri ve önemi
  1. Tez No: 628596
  2. Yazar: ÜLKÜ PINAR EKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER DURDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Toplumsal değişikliklerin esaslı olarak yaşanmış olduğu dönemler, fikirlerin de dönüşüm ve gelişim geçirdiği dönemler olmuştur. Türkiye'nin de bu köklü değişimi, I. Dünya savaşı sonrası yeni kurulan ülkenin nasıl ilerleyeceği, ne gibi süreçlerden geçeceği ile ilgiliydi. Kurtuluş savaşı sonrası egemenlik anlayışının kökten değiştiği bir dönem olmuştur. Bu bağlamda Türk-siyasal hayatının önemli akımlarından biri olan kadro dergisi de siyasal ve düşünsel alanda etkili izler bırakmıştır. Kadro dergisinde geliştirilen düşünceler, kalkınmacı modeli benimseyen bir“üçüncü yol”arayışının ideolojisini yansıtmıştır. Dergide yer alan önemli isimler Türk Devrimine temel bir ideoloji hazırlamak istemişlerdir. Kadro Dergisi'nin özgün ve yerli bir akım olması önemlidir. 1930'lu yıllar da ve sonraki dönemler de, akademik ve politik çevrelerin ilgisini çekmiş, birçok araştırmada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The periods in which social changes are rooted, are the periods in which deep ideas are transformed. This radical change from Turkey was about, how the newly established country will advance and which processes to go through after the 1st World War. There has been a period after the Independence War that the idea of sovereignty has changed radically. Therefore the ''Kadro Journal'' which is one of the important trend of Turkish political life, has also left influential traces in political and intellectual fields. The ideas developed in the Kadro Journal reflected the ideology of the search for a ''third way'' that embraced the developmental model. The important names in the journal wanted to prepare a basis ideology for the Turkish revolution. It is important that the Kadro Journal is an original and local movement. In the 1930s and later periods, it attracted the attention of academic and political circles and took part in many researches.