Bornova koşullarında 23 melez mısır çeşidinde adaptasyon ve verimlilik araştırması
  1. Tez No: 629
  2. Yazar: FERDAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
-. 22 * QZ E T Bu çalışma, 1985 yılında Bornova'da E.ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri jy&abüia Bala. Çayır-Mer'a ve lembltkileri Büim Dala. deneme tarlalarında yapılmıştır. Amacı, ikinci ürîîa konusundaki fa* lışmalara katkıda bulunmak işin ikinci ürün koşullarında ©kilebilecek mısır çeşitlerisin tespit edilmesidir. Denemer Türkiye'nin değişik araştırma enstitülerinden sağ¬ lanan 23 aelez vğ koaıpoait mısır çeşidi ile yilrütülnüştür. Deneme de¬ seni olarak, tesadüf blokları deneme deseni seçilmiş ve deneme 3 (öç) tekerrürlü olarak kurulmuştur. İncelenen karakterleri erkencilik, tane verirai, bin tane ağırlığı ve bitki boyudur. Çiçeklerime aataaaları işin yapılan gözlemler sonucu çeşit* lor erkenci, orta erkeme!, orta gefci ve geşci olarak sınıflandırıl¬ mışlardır. Srkenci çeşitler 10 - 16 Temmuz tarihleri arasında çiçek- !erimelerini tamamlamışlardır. Koapozit ârifly© çeşidi| çok kardeşlenmesi, iriyaprak oluş¬ tur aası gibi özellikleri ile silajlılı olarak saptanmış ve en geç çl- çekienen çeşit olmuştur. Tane verisi* bin tane ağırlığı ve bitki boyu açısından ya- paJ.as varyans analizinde çeşitler arasında fark olmadığı, saptanmıştır LG *t2 çeşidi @ş% kg/da ile en yüksek tane verimini sağlamış¬ tır. Bütün bunların ılığında âmâ ürün ekilişieri için LG 41 çeşidi ve ikinci ürün ekilişleri içia ise erkenci ve verimi iyi olsa l ?14 Çe¬ şidi uygun görülsüşîtür. Kompozit arif iye çeşidi ise bölgeye uyumlu silajlık çeşit olarak saptanmıştır»
Özet (Çeviri)
-. 25 ~ sm-îiMRî Thie study wa& corrled out in the experirnent fields ©f E. ü. Faculty of Agricultere Dept. field crops in Bornova^İSMİR. The aitn of th© ©xperimeat was to deterrniae the maize varieties fhich can be grovsı under the seeodn crop eonditione» 23 hybrid and composidd aaize varrteties elatained from vari- OüS reeearch stailoas la Turkey w@re used» The exp©riment w©re conduc. ted ifl raadomized block design w±th 3 replieates» îhe studied charactere wereî earlymess, çora field 1000 con weight aud plaat heigkt, Accordiag t© ofeservatioas regardiag to the floweriag time the varitiea were claıısified an early, middle early, üiddle lata and lat©* Early typea completod tfee flow©riBg fe@tweea 10 - 16 July. %e composed varety Ar i f iye ısaa fouad an sııitaöle typ of maize for süage puPposea coasideiung the propertles lik© good tilleriaf ability ana building bi^ leaves, Eegarding the flushing Ar I f iye v/as a lat e typ®. The difference between the varieties in the cfoaraeterictice ench an çora field» 1000 çora wei^t ana plaat height were fomâ ia Mf ^ variety* | According to results for main crop production LQ ij2 is asi- t ab l e. The variety H 614 which has a good field v.dth it's early cha- ractersLctics caa fee adırised as seeoad crop. Coospoeed variety Ar i f iye feaâ a goo4 aiaptability in the P©^®B aaâ feuad söitabl© for sllage p^'posea»