Gecikmiş kas ağrısında iki farklı tedavi yönteminin karşılaştırılması: Kesikli magnetik alan tedavisi ve düşük seviyeli lazer terapi
Comparison of two different treatment modalities in delayed onset muscle soreness: Pulsed magnetic field therapy and low-level laser therapy
  1. Tez No: 629436
  2. Yazar: HANDE KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY TARSUSLU ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gecikmiş kas ağrısı üzerine manyetik alan tedavisi ile düşük seviye lazer terapinin etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya, 18-35 yaş arası, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi'nde okuyan ve görev alan 75 yetişkin katılımcı dahil edildi. Katılımcılar; düşük seviye lazer terapi (DSLT; n=25), kesikli manyetik alan terapisi (KMAT; n=25) ve kontrol grubu (KG; n=25) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Toplamda beş gün süren araştırmada; çevre ölçümü, dirsek fleksiyon ve ekstansiyonu normal eklem hareketi (NEH), dirsek fleksör ve ekstansör kas kuvveti, ağrı algısı ve ağrı şiddeti, taşıma açısı ve elektromyografi (EMG), lazer doppler flowmetri ve biyokimyasal (kreatin kinaz-CK, laktat dehidrogenaz-LDH) değerlendirmeler yapıldı. İlk değerlendirmeden hemen sonra bir maksimum tekrar değerinin %70'i ile biceps brachii kasında gecikmiş kas ağrısı (GKA) oluşturuldu. Katılımcıların bir maksimum tekrar değerlendirmeleri, çalışmaya etki etmemesi açısından bir önceki hafta kayıt edildi. Değerlendirmeler protokol öncesi, sonrası ve tedavi öncesi, sonrası tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effects of magnetic field therapy and low-level laser therapy on delayed onset muscle soreness. Method: The study was included 75 adult participants aged between 18-35, studying and working at Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar University. The participants were divided into three groups including pulsed low level laser therapy (PLLLT; n=25), pulsed magnetic field therapy (PMFT; n=25), and control group (CG; n=25). In the study which lasted five days in total; upper arm circumference, elbow flexion and extension range of motion, elbow flexor and extensor muscle strength, pain perception, muscle soreness, carrying angle, electromyography (EMG), laser doppler flowmetry and biochemical (creatine kinase-CK, lactate dehydrogenase-LDH) evaluations were performed. Immediately after the initial evaluation, it was formed delayed onset muscle soreness (DOMS) in the biceps brachii muscle with 70 percent of one maximum repeat value. One repetition maximum muscle strength of the participants was placed on record in the previous week in order not to affect the study. Evaluations were repeated before and after the protocol, and before and after the therapy.