Cumhuriyet Savcısının etkin soruşturma yapma görevi
Public Prosecutor's duty of effective investigation
  1. Tez No: 629962
  2. Yazar: ASIM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER ÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Çalışmamızın inceleme konusunu“Cumhuriyet Savcısının Etkin Soruşturma Yapma Görevi”oluşturmaktadır. Bu kapsamda birinci bölümde;“etkinlik”,“yeterlilik”,“Cumhuriyet savcısı”gibi temel kavramlar öncelikle incelenmiştir. İlişkili kurumlardan ise“adil yargılanma hakkı”,“hak arama hürriyeti”ve“adli kolluk”gibi konularla birlikte Cumhuriyet savcısının vermiş olduğu kararlara değinilmiştir. Kavramsal ve kurumsal değerlendirmeler ile etkin soruşturma görevinin amacı ve niteliği incelenerek konu bakımından literatüre katkı sağlaması ve yeni bakış açıları geliştirilmesi amaçlanmıştır. İkinci bölümde, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu dönemine ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Meselenin her iki kanun dönemi esas alınarak incelenmesi neticesinde, geçmişten günümüze kadar geçen sürede“etkin soruşturma”nın geçirdiği safahat ve geldiği aşama tespit edilmiştir. Her iki dönemin taşıdığı ortak ilke ve kurallar ile farklılıkların tespiti sorunlara yönelik getirilen çözüm önerileri bakımından önem arz etmektedir. Türk Ceza Muhakemesi Hukuku sistemi bakımından etkin soruşturmanın özellikleri, Cumhuriyet savcısının bağımsızlığı, tarafsızlığı ve reddi ile ilgili tartışmalar ortaya konmuştur. Devamında etkin soruşturmanın koruma tedbirleri ve soruşturma işlemleri ilişkisi incelenerek bu kapsamda; arama, elkoyma, iletişimin denetlenmesi, teknik araçlara izleme gibi koruma tedbirleriyle birlikte olay yeri inceleme konusu detaylı olarak irdelenmiştir. Zira“koruma tedbirleri”ve“soruşturma işlemleri”ile etkin soruşturma ilişkisi önem arz ettiğinden doktrin ve yargı kararlarıyla birlikte değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise“ispat külfeti”,“hukuka aykırı delil”kavramı,“ifade alma”ve“etkin soruşturma”ilişkisi üzerinde durulduktan sonra etkin soruşturmaya ilişkin genel, özel ve yapısal sorunlar incelenmiştir. Bu çerçevede etkin soruşturmanın sonuçları üzerinde değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
“Public Prosecutor's Duty of Effective Investigation”is the subject of analysis of this study. Whithin this scope; the basic concepts such as“efficiency”,“competency”and“Public Prosecutor”are analysed in the first chapter. Along with the subjects such as“right to a fair trial”,“right to legal remedies”and“judicial police”, the judgements rendered by the Public Prosecutor are also addressed in this chapter. The aims are to contribute to the literature and to develop new perspectives by analysing the purpose and characteristics of the effective investigation with the conceptual and institutional evaluations. The second chapter consists of evaluations related to the periods of the Code of Criminal Procedures and the Law on Criminal Procedure. As a result of the analysis carried out on the issue by considering both periods, the phases and the last stage of“effective investigation”so far is determined. Determination of the common principles, rules and differences of two periods is of importance in terms of the solutions offered. Discussions on the characteristics of effective investigation in terms of the Turkish Law on Criminal Procedure system; independency, objectivity and right to disclaim of the Public Prosecutor are provided. Afterwards, the relation between the protection measures and investigation procedures of the effective investigation is analysed and the concepts such as searching, requisition, controlling communication, tracking technical devices and crime scene investigation along with its measures are studied in detail. Since the relation of effective investigation with“protection measures”and“investigation procedures”is essential, the evaluations are provided by considering the doctrines and adjudications. In the third chapter, after the concepts“burden of proof”,“illegal evidence”and the relation between“effective investigation”and“statement taking”are emphasised; the general, specific and structural problems of effective investigation are analysed. Within this framework, some evaluations are provided on the consequences of the effective investigation.