Türkiye'de terör örgütlerine katılımda etkili olan sebepler
Reasons which impress partipicipation in a terrorist organization in Turkey
- Tez No: 630176
- Danışmanlar: PROF. DR. YELDA HATİCE ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Terör, bir ülkede yasalara ve toplumsal düzene aykırı hareket etmek üzere bir araya gelmiş ve amaçları o ülkenin toplumsal ve siyasî bütünlüğüne zarar vererek düzenin değişmesi olan zarar verici eylemlerdir. Günümüz toplumlarında hemen hemen her ülkede farklı şekillerde görülmekte olup birçok yönetim erki yoğun mücadele içerisindedir. Terör eylemlerinde can kayıpları yaşanmakta ve toplumsal anlamda huzursuzluk yaşandığında yönetim erki terör ile mücadele için maddî ve manevî anlamda her alanda harcamalar yapmaktadır. Yapılan bu harcamalar ise ülke ekonomisine bir yük olmaktadır. Terör ile mücadele her ülkenin yoğun bir çaba ve harcama içerisinde olmasının nedenlerinden belki de en büyüğü, terörün her ülke için geçerli bir tanımının olmamasından kaynaklanmaktadır. Tek bir tanım etrafında birleşilememesi nedeni ile her ülke terörü farklı yorumlamakta ve ona göre mücadele etmektedir ki çoğu zaman özellikle maddi anlamdaki harcamaların boşa gitmesine neden olmaktadır. Terör eylemleri, ülke içerisinde gerçekleşirken diğer devletlerin desteği de söz konusu olmaktadır. Özellikle o ülkeye zarar vermek isteyen diğer devletler personel ve silah desteği sağlayarak terörü beslemektedir. Bu nedenle terör ile mücadelede zorluklar yaşanabilmektedir. Türkiye'de de son çeyrek asırdır özellikle doğu ve güney bölgelerinde PKK terör örgütü eylem yapmakta ve birçok can kaybı yaşanmaktadır. Yaşanan bu can kayıpları birçok politik ve ekonomik adımların atılması gerekliliğini ortaya koysa da bazı adımlar için geç kalındığı söylenebilir. Özellikle son 20 yıllık zaman diliminde gerçekleşen adımların çok daha önce atılması gerektiği düşünüldüğünde şu anda verilen mücadele oldukça zorlu şartlar altında gerçekleştiği bilinmesi gerekir. Bu çalışma, terör örgütlerine katılımda inanç, ideoloji ve etnik kökenin etkilerinin nasıl bir yol izleyerek ilerlediğini tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Terrorism are harmful actions that come together to act against the law and social order in a country, whose purpose is to change the order by damaging the social and political integrity of that country. It is seen in different ways in almost every country in today's societies and many management powers are in intense struggle. In terrorist acts, loss of life is experienced, and when social unrest occurs, management spends financially and spiritually in all areas to combat terrorism. These expenditures, on the other hand, are a burden on the country's economy. Fighting terrorism is perhaps the biggest reason why every country is in an intense effort and spending, because terrorism does not have a valid definition for every country. Since it cannot be united around a single definition, each country interprets terrorism differently and struggles accordingly, which often causes especially financial expenses to be wasted. While terrorist acts take place inside the country, there is also the support of other states. Especially, other states that want to harm the country feed terrorism by providing personnel and arms support. Therefore, there may be difficulties in combating terrorism. Turkey is also in the last quarter century, especially to the eastern and southern regions and the actions of the PKK terrorist organization is experienced in many lives. Although these casualties reveal the necessity of many political and economic steps, it can be said that it is too late for some steps. It should be known that the current struggle takes place under very challenging conditions, especially considering that the steps that have taken place in the last 20 years have been taken much earlier. This study aims to determine the way in which the effects of belief, ideology and ethnic origin progress in joining terrorist organizations.