Stratonikeia antik kent kalıntıları üzerindeki süslemelerin kilim tasarımları olarak değerlendirilmesi ve uygulanması
The evaluation and application of ornaments on Stratonikeia ancient city remains as kilim designs
  1. Tez No: 630634
  2. Yazar: ŞENAY SUBAŞI AVAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAİME DİDEM ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Halı-Kilim Eski Kumaş Desenleri Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Birden fazla uygarlığın hüküm sürdüğü Stratonikeia Antik Kenti, yaklaşık 3500 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede 1977 yılından itibaren süregelen bilimsel kazı ve araştırmaların öncülüğünde, Stratonikeia'nin potansiyeli gün yüzüne çıkarılmaya devam etmekte ve her geçen gün kentin ziyaretçi sayısında artış olduğu gözlenmektedir. Bu çalışma, Stratonikeia Antik Kenti'ne yapılan gezi esnasında kentin içinde bulunduğu yerleşim dokusu ve kazı alanında bulunan kalıntılardan ilham alınarak ortaya konulmuştur. Çalışmada kullanılmak üzere kazı alanında görülebilir durumdaki süslemelerin üstünde yer alan kalıntıların fotoğraf çekimleri yapılmış ve kazı ekibinden bölgede yürütülen çalışma ve kalıntılar ile ilgili bilgi edinilmiştir. Çalışmanın ilk üç bölümünde sırasıyla antik kentin konumu ve tarihçesi, kilim dokumasının tarihi ile dokuma teknikleri hakkında teorik bilgi verilmiştir.“Desen Çözümlemeleri”başlıklı bölümde, kalıntıların fotoğraflarına yer verilmiştir. Kalıntıların üzerlerinde bulunan süslemelerin aslına uygun şekilde bilgisayarda çizilmiş görselleri ve renklendirilmiş motiflerin örnekleri de bu bölümde yer almaktadır. Yeni Tasarım Önerileri bölümünde, çalışmanın amacına yönelik olarak kalıntılar üzerinde bulunan süslemelerin, kilim tasarımına uyarlanmış şekillerine yer verilmiştir. Tasarımların Uygulama Süreci bölümünde, yeni tasarım önerilerinden birinin kilim olarak uygulanması ve dokuma aşamaları üzerine detaylı bilgi verilmiştir. Stratonikeia Antik Kenti'nin kalıntıları üzerindeki bezemeler, ait olduğu dönemden çıkarılıp, kilim dokuma tekniğine aktarılmıştır. Dolayısıyla, Stratonikeia Antik Kenti motifleri, bu çalışma ile günümüze taşınmış, yaşamın bir parçası olan güncel tasarımlarla tekstil sanatına yeni bir anlayış getirmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Stratonikeia, Tasarım, Süsleme, Kilim, Dokuma
Özet (Çeviri)
The ancient city of Stratonikeia, where multiple civilizations reign, is home to approximately 3500 years of history. Under the leadership of scientific excavations and researches in the region since 1977, the potential of Stratonikeia continues to be unearthed and the number of visitors of the city is increasing day by day. This study was inspired by the settlement texture of the Stratonikeia Ancient City and the remains found in the excavation area For use in the study, photographs of the remains on top of the visible ornaments in the excavation area were taken, and information was obtained from the excavation team about the works and ruins carried out in the region. In the first three sections of the study, theoretical information about the location and history of the ancient city, the history of kilim weaving and weaving techniques are given respectively. In the section entitled Pattern Analysis, photographs of the ruins are given. Computer-generated visuals of the ornaments on the ruins and examples of colored motifs are also included in this section. In the New Design Suggestions section, for the purpose of the study, the ornaments on the ruins are adapted to the kilim rug design. In the application Process of Designs section, detailed information on the application of one of the new design suggestions as a kilim, and its weaving stages is given. The ornaments on the ruins of Stratonikeia Ancient City were removed from the period they belonged, and transferred to the kilim weaving technique. Therefore, Stratonikeia Ancient City motifs have been brought to our day with this work, and brought a new approach to textile art with up-to-date designs that are a part of life. KEYWORDS: Stratonikeia, Design, Ornament, Kilim, Weaving