Endüstri 4.0 ile kişilik tipleri ilişkisinde teknoloji bağımlılığının rolü
The role of technology addiction in the relationship of industry 4.0 and personal types
- Tez No: 631655
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yaşamın her aşamasında, sadece çalışanlar değil tüm insanların teknolojiyi kullandıkları ve giderek daha teknolojik bir yaşam biçimine evirildiği gözlemlenmektedir. Ev hanımından, çalışan kadına, öğrenciden yöneticiye kadar tüm kesimlerde teknoloji kullanımından kaynaklı bir tür bağımlılık baş göstermeye başlamıştır. Bu yeni tip teknoloji bağımlılığının kişilik özellikleri ile değişim gösterdiği varsayılmaktadır. Bu nedenle, kişilik özellikleri ve teknoloji bağımlılığı araştırmaya dahil edilmiştir. Teknolojik dönüşüm giderek endüstriyel yapıyı Endüstri 4.0 kavramıyla yüz yüze getirmiştir. Bu perspektiften hareketle, tez çalışmasına Endüstri 4.0 kavramı ilave edilmiştir. Tezin son bölümünde, literatür çalışması yapılan değişkenlerin ölçekleriyle anketin kolayda örnekleme yoluyla uygulanması ve bu uygulama ile elde edilen verilerin istatistiki analizlerine yer verilmiştir. Sonuç olarak araştırma bulgularından yola çıkarak, araştırma hipotezleri yapısal eşitlik modeli (YEM) ile test edilmiş ve değişkenler arası bağıntılar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
At every stage of life, it is observed that not only employees but all people use technology and gradually evolve into a more technological lifestyle. A kind of dependency arising from the use of technology has started to appear in all segments of the society, from housewives to working women, from students to managers. It is assumed that this new type of technology addiction changes with personality traits. Therefore, personality traits and technology addiction were included in the study. Technological transformation has gradually brought the industrial structure face to face with the concept of Industry 4.0. From this perspective, the concept of Industry 4.0 has been added to the thesis study. In the last part of the thesis, the application of the questionnaire with the scales of the variables studied in the literature through easy sampling and the statistical analysis of the data obtained with this application are included. As a result, based on the research findings, the research hypotheses were tested with the structural equation model and the relationships between the research variables were revealed.