Estetik cerrahi deneyime sahip bireylerde olumsuz çocukluk çağı yaşantıları, mükemmeliyetçilik ile beden imajı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the relationship between negative childhood experiences, perfectionism to body image among individuals with cosmetic (aesthetic) surgery experiences
- Tez No: 631657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada temel olarak estetik cerrahi deneyime sahip bireylerde olumsuz çocukluk çağı yaşantıları, mükemmeliyetçilik ile beden imajı arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda estetik cerrahi deneyimine sahip bireylerin olumsuz çocukluk çağı yaşantıları ve mükemmeliyetçilik algılarının beden imajı üzerindeki yordayıcılığı incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi 20-60 yaş arasında Türkiye'de yaşayan 173'ü kadın 62'si erkek olmak üzere toplamda 235 estetik cerrahi deneyime sahip bireyden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmalar Ölçeği, Beden İmajı Ölçeği, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği kullanılmıştır. Bulgularda nicel ölçme araçlarından elde edilen verilerin analizi sonucunda estetik cerrahi deneyime sahip bireylerin olumsuz çocukluk çağı yaşantıları ile beden imajı arasında negatif yönlü ilişkinin var olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada belirtilen örneklemde beden imajı ile mükemmeliyetçilik alt boyutlarından hata yapma endişesi, ailesel beklenti, ailesel eleştiri, yaptığından emin olamama ile negatif yönde; düzen alt boyutu ile pozitif yönde ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmada ayrıca, estetik cerrahi deneyimine sahip bireylerin olumsuz çocukluk çağı yaşantılarından fiziksel ihmal ve aşırı kontrol, mükemmeliyetçiliğin hata yapma endişesi, kişisel standartlar ve düzen alt boyutlarının beden imajını yordadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Gelecek araştırmalar için estetik cerrahi operasyon planlayan ve/veya geçirmiş bireylerde çocukluk çağı travmalarının ve mükemmeliyetçiliklerinin ele alındığı nitel ve nicel yöntemlerin kullanıldığı klinik araştırmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship between negative childhood experiences and perfectionism and body image among individuals with cosmetic surgery experience. Moreover, the negative childhood experiences and their perfectionist perceptions' predictability on body image of individuals with cosmetic surgery were examined. The sample group includes individuals living in Turkey who are aged around 20-60. It is sampled with 173 female, 62 male in a total of 235 people who had cosmetic surgery. Personal Information Form, Childhood Traumas Scale, Body Image Scale, Frost Multidimensional Scale were used as a data collection tool. According to the findings acquired from the quantitative assessment tools, individuals with cosmetic surgery have a negative relationship between their negative childhood experiences and their body image. This study indicates that individuals with cosmetic surgery experiences have a negative relationship between body image and sub-dimensions of perfectionism with regards to being afraid of making mistakes, expectations of family, family criticism, not being sure of his/her actions; but it has a positive relationship in terms of sub-dimensions of order. Additionally, it was found that physical neglect and overcontrol subscales from the Negative Childhood Traumas Scale, and worrying about making mistakes, personal standards and order from perfectionism were predictor of body image among individuals who have cosmetic surgery experiences. It could be suggested that childhood traumas and perfectionism might be addressed with using quantitative and qualitative methods, specifically in individuals who have cosmetic surgery and/or who have been planning to have surgery in the future studies.