Astımlı çocuk ve ergenlerde anne baba tutumları, duygu düzenleme ve psikosomatik rahatsızlıkların ilişkisi
The relationship of parenting styles, emotion regulation and psychosomatic disorders in children and adolescents with asthma
  1. Tez No: 631739
  2. Yazar: AYSEMİN APRAŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EZGİ ŞEN DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çocukluk çağında ortaya çıkan ve sık görülen bir hastalık olan astımın çocuk ruh sağlığı üzerine etkilerini araştıran az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın ortaya çıkmasında astımın bir psikosomatik rahatsızlık olduğu ve diğer bedensel sıkıntılara eşlik edebileceği, astım tanılı çocukların anne baba tutumlarının aşırı koruyucu olabileceği, çocukların özerkleşmesini yeterince desteklememeleri ve bunların duygu düzenleme süreçlerindeki sorunlarla ilişkili olabileceği varsayımları rol oynamıştır. Çalışmanın amacı ise 8-17 yaş arası astım tanısı almış çocukların anne baba tutumları, duygu düzenleme becerileri ve psikosomatik rahatsızlıklar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada astım hastası 64 çocuk ve herhangi bir kronik hastalığı olmayan 96 çocuk yer almıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, AnneBaba Tutum Ölçeği, Ergenler için Duygu Düzenleme Ölçeği ve Çocuklar için Somatizasyon Envanteri doldurtulmuştur. Araştırma verileri IBM SPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. Hasta ve kontrol grubu arasında Anne-Baba Tutumları Ölçeği'nde yer alan psikolojik özerklik alt boyutu ve Çocuk Somatizasyon Ölçeği puanları arasında anlamlı fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are limited studies investigating the effects of asthma, a common disease that occurs in childhood, on children's mental health. This study is a illness in the emergence of psychosomatic asthma, and can be comorbid other physical problems, the attitudes of parents of children with asthma may be overly protective of children and their autonomy enough support in the regulating process that can be associated with problems of emotion, they played the role of the assumption. The purpose of the study was to examine the relationship between parent attitudes, emotion regulation abilities and psychosomatic disorders in children diagnosed with asthma aged 8-17 years. This research included 64 children diagnosed with asthma and 96 children without any chronic diseases. Participants were supplied with a Sociodemographic Data Form, Parent Style Scale, Adolescent's Regulation of Emotions Questionnaire and Children's Somatization Inventory. This research data are analyzed with IBM SPSS 25.0 programme. In comparison the children with asthma and the control group, a significant difference was observed between the scores of the psychological autonomy sub-dimension in the Parent Style Scale and The Children Somatization Inventory.