Türkiye olimpik hazırlık merkezi, sporcu eğitim merkezi ve bireysel lisanslı faal sporcuların sosyal beceri düzeylerinin incelenmesi
Turkey olympic preparation center, athlete training center and individual licensed active athletes investigation of social skill levels
- Tez No: 631865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYUP NACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın amacı, Gaziantep ilinde elit seviyede spor yapan Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi (TOHM) ve Sporcu Eğitim Merkezi (SEM) sporcuları ile bireysel lisansa sahip faal sporcuların sosyal beceri düzeylerinde, çeşitli değişkenlere göre farklılaşmanın olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmanın evreni; 2018-2019 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinde elit seviyede spor faaliyetlerini yürüten atletizm, taekwondo, güreş, halter ve diğer branşlarda kayıtlı toplam 3478 sporcudan oluşmaktadır. Örneklemi Gaziantep ilinde elit seviyede faaliyet gösteren TOHM ve SEM'de kayıtlı 114 sporcu ile bireysel olarak spor yapan 130 faal sporcudan oluşmaktadır. Bu sporcuların 32 si halter, 38'i atletizm, 15'i Taekwondo, 52'si Güreş ve 107 'si de diğer branşlardan olmak üzere toplamda 244 kişiden oluşmaktadır. Araştırmamızda veri toplama aracı olarak bazı değişkenleri kapsayan kişisel bilgi formu (cinsiyet, yaş, spor branşı, TOHM veya SEM sporcusu olup olmama durumu, spor yılı ve aylık maddi gelir) ve sosyal becerileri ölçmek için Riggio (1989) tarafından geliştirilen“Sosyal Beceri Envanteri (SBE)”kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken SPSS 22 istatistik programı kullanılmıştır. Anlamlılık seviyesi olarak 'p
Özet (Çeviri)
The purpose of the study, Gaziantep, who sports as the elite in the province of Turkey Olympic Preparation Center (TOHM) and Athlete Training Center (SEM) how social use of active sportsmen have licenses with athletes, indicate whether the differentiation according to different variables. The universe of the research; Athletics, which performs elite sports activities in Gaziantep, consists of 3478 athletes registered in taekwondo wrestling and weightlifting. Its sample consists of TOHM and SEM athletes operating at an elite level in Gaziantep province and active athletes engaged in individual sports. The study was carried out with 244 active athletes in the 2018-2019 academic year. In this research, questions covering demographic information and Social Skills Inventory (SBE) were used as data collection tools. SPSS statistics program was used while analyzing the data.