Roma hukukundan Türk hukukuna hükümsüzlük sisteminin oluşumu ve gelişimi
The occurence and development of invalidity system from Roman law to Turkish law
- Tez No: 632093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Roma hukukundan Türk hukukuna hükümsüzlük sisteminin oluşum ve gelişiminin incelenmesini konu edinen bu tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde öncelikle Roma hukukunda hukuki işlem, hukuki işlemin unsurları ve sözleşme özgürlüğü ilkesi açıklanmıştır. Bölümün devamında Türk hukukunda hükümsüzlüğe ilişkin terminoloji ve temel kavramlar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümün ilk kısmında Roma hukukunda hükümsüzlüğün tarihi süreç içerisinde geçirdiği aşamalar aktarılmıştır. İkinci kısımda ise Roma hukukunda hak ve fiil ehliyetine bağlı olarak ortaya çıkan hükümsüzlük halleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Roma hukukunda hukuki işleme ilişkin hükümsüzlük sebepleri araştırılmış ve bu aşamada Türk hukukundaki düzenlemelere de karşılaştırmalı olarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, that discusses the development of invalidity system from Roman Law to Turkish Law consists of three main chapters. In the first part of the thesis, legal transaction with its components in Roman Law and the freedom of contract principle are primarily being discussed. Later on the related part, some information regarding the terminology of invalidity in Turkish Law and basic concept are given. In the first section of the second part, the stages of invalidity in Roman Law, through historical process, are explained. In the second section, invalidity reasons related to the capacity to have rights and obligations and capacity to act in Roman Law are explained. In the third and last section, the reasons for the invalidity of the legal transaction in Roman Law are investigated and the regulations in the Turkish Law are compared at this phase.