Obsesif kompulsif bozukluk hastaları ve birinci derece akrabalarında 'tam olarak doğru olduğunu hissedememe deneyimleri', mükemmeliyetçilik ve bunların nörokognitif işlevlerle ilişkisi
NOT just right experiences' in obsessive-compulsive disorder patients and their first degree relatives, perfectionism and their relationship with neurocognitive function
- Tez No: 632377
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM TÜMKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Memnuniyet duygusunda eksiklik hissetme ve şüphe hissinin obsesyon ve kompulsiyonlarla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu durumlar“eksiklik duyguları”veya“tam olarak doğru olmadı fenomenleri/deneyimleri”(TODOD) olarak adlandırılmıştır ve“bir şeyin tam olması gerektiği gibi olmadığı öznel bir duygu”olarak tanımlanabilmektedir. TODOD'ların obsesif-kompulsif semptomları öngörmeyi sağladığı düşünülmektedir.“Tam olarak doğru olduğunu hissedememe deneyimleri”OKB için aday bir endofenotip olarak önerilmektedir. Bu çalışmada TODOD'ların, OKB hastaları ve onların birinci derece akrabalarında farklılık gösterip göstermediği ve nörokognitif işlevlerle ilişkili olup olmadığı araştırılmaktadır. Çalışmaya DSM-5 tanı ölçütlerine göre OKB tanısı alan 51 hasta, OKB hastalarının birinci derece akrabası olan 47 kişi ve kontrol grubu olarak da 45 sağlıklı kişi dâhil edilmiştir. Hastalardaki güncel belirtilerin şiddetini değerlendirmek için Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOKÖ), bir davranışın tekrarını, otomatikliğini ve kişinin kendi kimliğine ne ölçüde uyduğunu değerlendiren Alışkanlık İndeksi kullanılmıştır. Bütün örnekleme, farklı belirti kümelerinin belirti şiddetlerini ölçen bir değerlendirme aracı olarak Boyutsal Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (BOKÖ), mükemmeliyetçilik kavramını çok boyutlu bir yapıda ele alarak değerlendirmeyi sağlayan Frost-Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (F-ÇBMÖ), depresyon şiddeti için Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), anksiyete şiddeti için Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A) ve bir şeylerin yanlış olduğu izlenimi veren ya da yaptıkları eylemlerin tam olarak doğru olmadığı veya aranan memnuniyeti sağlamadığını düşündükleri durumların varlığını ölçmeyi amaçlayan Tam Olarak Doğru Olduğunu Hissedememe Deneyimleri-Gözden Geçirilmiş Anket (TODOD) uygulanmıştır. Ayrıca tüm katılımcılara nörokognitif test performanslarını ölçmek için Olasılıklı Tersine Öğrenme Testi (OTÖT), Corsi Blok Testi ve İki Seçenekli Şekil Testi (İSŞT) uygulanmıştır. Çalışmamızın sonucunda TODOD sıklığı ve şiddeti OKB grubunda, akraba ve kontrol gruplarına göre anlamlı olarak daha fazla bulundu. Akraba ve kontrol grupları arasında ise farklılık yoktu. OKB hastalarında TODOD şiddeti obsesif-kompulsif semptomların şiddeti ile koreleydi. Bu çalışmanın sonuçları TODOD'ların OKB'nin genetik mekanizmaları ile ilişkili bir özellik olmasından (endofenotip) ziyade hastalığın semptomları ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca TODOD'ların alışkanlıklarla ilişkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been thought that the deficiency in satisfaction and feeling of doubt is related to obsessions and compulsions. These situations are called“feelings of incompleteness”or“not just right experience”(NJRE) and can be described as“a subjective feeling that something is not exactly as it should be”. NJREs are thought to provide predictive obsessive-compulsive symptoms.“Not Just Right Experiences”are suggested as a candidate endophenotype for OCD. In this study, it is examined NJREs are whether differ between in OCD patients and their first-degree relatives and whether they are related to neurocognitive functions. Sample was composed of 51 patients diagnosed with OCD according to DSM-5 diagnostic criteria, 47 people who were first-degree relatives of OCD patients and 45 healthy subjects as a control group. The Yale-Brown Obsession Compulsion Scale (YBOCS) was used to evaluate the severity of current symptoms in patients and the Habit Index, which evaluates the repetition and automaticity of a behavior and the extent to which it fits the person's own identity, is used in patients. It was implemented to all participants, Dimensional Obsession Compulsion Scale (DOCS) as an assessment tool that measures symptom severities of different symptom sets, Frost Multidimensional Perfectionism Scale (F-MPS) which provides the assessment of the concept of perfectionism in a multi-dimensional structure, Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) for depression severity, Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A) for anxiety severity, Not Just Right Experience-Questionnaire-Revised (NJRE-Q-R) that aims to measure the presence of the impression that something is wrong or of situations that they think their actions are not exactly correct or do not provide the satisfaction they sought. In addition, all participants were subjected to the Probabilistic Reverse Learning Test (PRLT), the Corsi Block Task and the Bivalent Shape Test (BST) to measure their neurocognitive test performance. As a result of our study, the frequency and severity of NJRE was found to be significantly higher in the OCD group than in their relatives and control groups. There was no difference between relatives and control groups. NJRE severity in OCD patients was correlated with the severity of obsessive-compulsive symptoms. The results of this study suggest that NJREs may be related to the symptoms of the OCD rather than being a feature associated with the genetic mechanisms of the disease (endophenotype). In addition, it was observed that NJREs were associated with habits.