Study on ground based synthetic aperture radar signal processing and interferometry for change detection
Değişiklik algılama için yapay açıklık radar sinyal işleme ve girişimölçme üzerine bir çalışma
- Tez No: 632432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada hedef alanın deney verisini toplamak, binanın içerisinde ve dışarısında iki boyutlu radar imgesi oluşturmak, farklı zamanlarda elde edilmiş iki radar imgesini karşılaştırmak ve radar girişimölçer kullanarak nesnelerin hareketlerini, değişiklikleri tespit etmek için yer tabanlı yapay açıklık radar sistemi geliştirilmiştir. Hedef alanı ve değişimi görüntülemek, iki radar imgesini karşılaştırmak ve nesnelerin yer değişimlerini hesaplamak için yer tabanlı yapay açıklık radar girişimölçer güçlü bir araçtır. Gerçek profili inşaa etmek, yerel hata etkisini azaltmak için iki boyutlu evre düzenlemesi algoritması kullanılarak komşu pikseller arasındaki geniş evre farkları ve süreksizlikler elimine edilmiştir. Ayrıca, radar girişimölçerdeki evre ölçümlerini düzeltmek için atmosferik ve aygıtsal dekorelasyon kaynakları çıkartılmıştır. Sonunda, gerçek yer ve evre değişimlerine ulaşılmıştır. Bu çalışmada yer tabanlı yapay açıklık radarın bir uygulaması incelenmiş ve tartışılmıştır. Sonuçlar yer tabanlı yapay açıklık radar üzerine önerilen bu yöntemin uzay ve hava tabanlı yapay açıklık radar girişimölçerleriyle birlikte geçerli bir seçenek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a ground based synthetic aperture radar system is designed to collect the experimental data for monitoring the target region, form indoor and outdoor two dimensional radar images, compare two radar images received at different times and detect potential changes and movements of the objects by using radar interferometry. Ground-based synthetic aperture radar interferometry is a powerful tool to receive the velocity field of the target region, compare two radar images and calculate the displacements of the objects in the target region. In the interferometric phase image, the large phase differences or the discontinuities between consecutive pixels are eliminated to reconstruct the true profile and reduce the effect of the local errors by using two dimensional phase unwrapping algorithm. Also, atmospheric and instrumental decorrelation sources are excluded to correct phase and displacement measurements in the radar interferometry. Finally, the true phase changes and the actual displacements are received. An application of ground-based synthetic aperture radar interferometry is analyzed and discussed in this study. Results show that the proposed method on ground-based synthetic aperture radar is a valid alternative to spaceborne and airborne synthetic aperture radar interferometry.