Rüzgar türbinleri kullanılarak üretilen elektrik enerjisi miktarının zaman serileri ile analizi ve uygulaması
Time series analysis and its application of electrical energy quantity generated by using wind turbines
  1. Tez No: 632592
  2. Yazar: SERKAN CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKŞAH ÖZAKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Doğu Akdeniz Bölgesinde bulunan Belen Atik Yaylasında kurulu olan 9 adet birbiri ile eş niteliklere sahip rüzgar türbinlerinden elde edilecek elektrik enerji miktarı hakkında daha sonraki dönemler için zaman serileri kullanılarak tahminleme yapılması amaçlanmıştır. Ayrıca rüzgar türbinlerinden elde edilen enerji miktarının rüzgar hızına, hava sıcaklığına ve türbinin aktif çalışma saatine bağlı olma durumları çoklu doğrusal regresyon analizi ile araştırılmış ve enerji üretiminin bağlı olduğu parametreler incelenmiştir. Analizlerin gerçekleştirilme sürecinde IBM SPSS 20 ve Eviews10 paket programları kullanılmıştır. Çalışmada rüzgar türbinleri ile üretilen elektrik enerjisinin geçmiş dönemlere ait değerlerinin Ljung-Box Testine göre durağan olmadığı fakat birinci farkından sonra durağanlaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada yer alan değişkenlerin ADF birim kök testine göre düzey değerlerinde durağan olduğu, P-P birim kök testine göre birinci farklarında durağan olduğu belirlenmiştir. Çalışmada Ljung-Box Testi sonucunda seçilen tahmin modelinin çıktısına göre 2020 yılındaki aylara ait enerji üretim tahminleri önceki aylara göre kararlı kaldığı görülmektedir. Ayrıca hava sıcaklığının türbinlerin üretmiş olduğu enerji miktarında doğrudan anlamlı bir etkisinin olmadığı, buna karşılık rüzgar hızını ve türbinlerin çalışma sürelerinin doğrudan anlamlı etkilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make an estimation about the amount of energy to be obtained from 9 wind turbines with equal characteristics installed in Atik Belen Plateau in Eastern Mediterranean Region by using time series for later periods. In addition, the amount of energy depends on wind speed, air temperature and active operating hours of the turbine obtained from wind turbines was investigated with the help of multiple linear regression analysis and the parameters depending on the energy production were examined. The analyzes were performed with IBM SPSS 20 and Eviews10 package programs. In the study, it was found that the energy produced by wind turbines was not stable but it was found to be stagnant according to the Ljung- Box Test of past values. In addition, it was found that the variables in the research were stable at level values according to the ADF unit root test and that the first differences were stable according to the P-P unit root test test. In the study, according to the output of forecasting model selected as a result of Ljung-Box Test, it is seen that the energy production forecasts for the months of 2020 are stable compared to the previous months. In addition, it was determined that weather temperature had no direct significant effect on the amount of energy generated by the turbines, whereas wind speed and operating time of the turbines had direct significant effects.