Bitki özütü kullanılarak sentezlenen nanoparçacıkların manyetik sıvı penetrant olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of nanoparticles synthesized using plant extract as magnetic liquid penetrant
  1. Tez No: 632879
  2. Yazar: ERTUĞRUL GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET ZÜMRÜT BİBER MÜFTÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu tez çalışmasında; endüstriyel malzemelerdeki yüzey ve yüzey altı kusurlarını tespit etmek için bitki özütü kullanılarak sentezlenen Fe3O4 nanoparçacıklarını içeren manyetik sıvı penetrantın manyetik parçacık testinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla bitki özütü olarak karpuz ekstraktı kullanılmış ve Fe3O4 nanoparçacıkları yeşil kimya ile sentezlenmiştir. Fe3O4 nanoparçacıkların karakterizasyonu için taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılım spektrometre analizi (EDS), titreşimli numune manyetometresi (VSM), dinamik ışık saçılımı (DLS) analizleri yapılmıştır. Sentezlenen nanoparçacıkları içeren manyetik sıvı penetrantın manyetik parçacık testinde referans test blok üzerine uygulanarak tahribatsız muayenede kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; The use of magnetic liquid penetrant containing Fe3O4 nanoparticles synthesized using plant extract to detect surface and subsurface defects in industrial materials was investigated in magnetic particle testing. For this purpose, watermelon extract was used as plant extract and Fe3O4 nanoparticles were synthesized with green chemistry. For the characterization of Fe3O4 nanoparticles, scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive spectroscopy analysis (EDS), vibrating sample magnetometer (VSM), dynamic light scattering (DLS) analyzes were performed. The magnetic liquid penetrant containing the synthesized nanoparticles was applied on the reference test block in the magnetic particle test and its usability in non-destructive testing was investigated.