Seri haberleşen iki akıllı röle modülü ile servo motorlu geçiş turnikesi kontrolü
- Tez No: 633733
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT NAZLIBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Genellikle metrolarda, havalimanlarında, statlarda ve ofis girişlerinde sıkça gördüğümüz fiziksel güvenlik sistemlerinden olan turnikeler, geçiş kontrol sistemlerinin en önemli ekipmanlarındandır. Bu tarz turnikelere entegre edilen biyometrik ve kartlı modüller sayesinde insanların tüm hareketleri online olarak izlenebilmekte, gerektiğinde puantaj hesaplamaları da yapılabilmektedir. Daha önce fırçasız DC motor ve PLC ile kontrol edilen turnikenin maliyet/performans ikilemi arasında tespit edilen ters orandan dolayı yeni bir çalışma gerektiğine karar verilmiştir. Teze konu olan camlı tip turnike seri haberleşen iki mikroişlemci ile kontrol edilmektedir. Hali hazırda kullanılan bir kontrolcü kart diğer aynı kart ile seri haberleştirilerek I-O sayısı arttırılmış; sisteme daha fazla fonksiyon katmıştır. Akıllı röle modülleri servo motor enkoderi, sensörler ve kullanıcı tarafından gelen komutlarla servo motor sürücüsüne komutlar vermektedir. Kullanılan uygun fiyatlı kontrolcüler sayesinde sistemin maliyeti düşürmüş olup servo motor ile beraber performansı yükseltilmiş ve ürünün kalitesi-ömrü arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turnstiles, which are one of the physical security systems we frequently see at the subways, airports, stadiums and office entrances. They are one of the most important equipment in access control. Thanks to the biometric and card modules integrated into this type of turnstile, all the movements of people can be monitored online and payroll calculations can be made when necessary. It was decided that a new study was required due to the inverse ratio determined between the cost / performance dilemma of the turnstile previously controlled by brushless DC motor and PLC. The hidden gate turnstile subject to the thesis is controlled by two microprocessors that communicate in series. A controller card that is currently in use has been serially communicated with the same card and the number of I-O has been increased; added more functions to the system. Smart relay modules give commands to the servo motor driver with servo motor encoder, sensors and commands received by the user. Thanks to the affordable controllers used, the cost of the system has been reduced, the performance of the product has been increased together with the servo motor and the quality-life of the product has been increased.