Synthesis of past time signal temporal logic formulas using monotonicity properties
Monotonluk özelliklerı kullanılarak geçmiş zamanlı sinyal zamansal mantık formülleri sentezlenmesi
- Tez No: 633784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU AYDIN GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sinyal Zamansal Mantık(Signal Temporal Logic - STL) verilmli algoritmaları ve anlatım gücü sayesinde çalışma zamanında doğrulama, formel kontrol ve zaman serisi verilerinin analizinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir STL formülü tanımlayıp, sistemi simüle edip, test süreçlerindeki gibi beklenmeyen davranışları bu formüle göre işaretlemek görece kolayken, hataların altında yatan sebebi bulacak bir STL formülü bulmak karmaşık bir süreçtir. Bu tezin ana motivasyonu, bir sistemde meydana gelen hatalı davranışa sebep olan olayları otomatikleştirilmiş, verimli ve insan tarafından okunabilir şekilde açıklayacak bir yöntem bulmaktır. Bu çalışmada amaç sistemde hatalara yol açan durumları bulmak olduğundan, geçmiş olayları tanımlamakta kullanılan geçmiş zamanlı sinyal sayısal mantık (past time Signal Temporal Logic - ptSTL) kullanılmıştır. Bu tez bir veri kümesinden, beklenmeyen davranışlara sebep olan zamansal özellikleri bulacak yeni bir yöntem sunmaktadır. Belirtilen veri kümesi her zamanda etiketlenmiş sistem izlerinden oluşmaktadır. İlk olarak, ptSTL formüllerinin bu veri kümesi üzerindeki monotonluk özellikleri tanımlanmıştır. Ardından monotonluk özellikleri kullanılarak, ptSTL için verimli bir parametre sentezi yöntemi önerilmiştir. Son olarak, parametre sentezi yöntemi ile bulunan optimize formülleri birleştiren yinelemeli ve rehbersiz bir formül sentezleme yapısı geliştirilmiştir. Ek olarak, önerilen yaklaşımın her iz için tekil etiketi olan veri kümeleri için genişletilmesi sağlanmıştır. Bu kısımda, önceden tanımlanan monotonluk özelliklerinin korunduğu gösterilip, yapı uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its expressivity and efficient algorithms, Signal Temporal Logic (STL) is widely used in runtime verification, formal control and analysis of time series data. While it is relatively easy to define an STL formula, simulate the system and mark the unexpected behaviors according to the formula as in the testing process, finding an STL formula that would detect the underlying cause of the errors is a complicated process. The main motivation of this thesis is to find a method that would explain the events that lead to the erroneous behavior in the system in an automated, efficient and human-readable way. Since the aim is to find the events the lead to the error in the system, past time signal temporal logic (ptSTL) which deals with the past events is used in the study. This thesis presents a novel method to find temporal properties that lead to unexpected behaviors from a dataset. The dataset consists of system traces that are labeled at each time point. First, monotonicity properties for ptSTL over the considered dataset is developed. Next using these monotonicity properties, an efficient parameter synthesis method for ptSTL is proposed. Finally, the parameter synthesis method is used in an iterative unguided formula synthesis framework that combines optimized formulas. In addition, the extension of the proposed approach to a dataset with a single label for each trace is developed. In this part, it is shown that the previously defined monotonicity properties hold and the framework is adapted.