Perkütan nefrolitotomi operasyonlarında ultrasonografi eşliğinde yapılan erektör spina plan bloğunun etkinliği
The efficiency of ultrasound - guided erector spinae plane block in percutaneous nephrolithotomy operations
  1. Tez No: 634128
  2. Yazar: AHMET TUĞRUL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı; perkütan nefrolitotomi (PNL) operasyonlarında, preoperatif dönemde ultrasonografi (USG) eşliğinde yapılan erektör spina plan (ESP) bloğunun, intraoperatif opioid ihtiyacı, postoperatif analjezik etkinlik ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini gözlemlemektir. Çalışmaya, elektif koşullarda PNL operasyonu planlanan, 18-65 yaş arası, preoperatif değerlendirmesinde ASA (American Society of Anesthesiologists) risk sınıflaması I- II- III olan, 60 hasta dahil edildi. Bütün hastalara bilgilendirilmiş gönüllü olur formu imzalatıldı. Bütün hastalara genel anestezi protokolü uygulandı. Hastalar; preoperatif dönemde ESPB yapılan (blok grubu) ve yapılmayan (kontrol grubu) olmak üzere randomize iki gruba ayrıldı. Çalışma kapsamında elde edilen verilerin istatistiksel olarak karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi ve Independent Samples t testi kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmada, demografik veriler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Hastaların intraoperatif opioid ihtiyacı, postoperatif 0., 1., 2., 6., 12., 24.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to observe the effect of ultrasonography (USG) guided erector spinae plane block (ESPB) on intraoperative opioid need, post-operative analgesic efficiency and patient satisfaction during pre-operative period and percutaneous nephrolithotomy (PNL) operations. For this study, 60 patients, aged between 18 and 65, whose risk classification is I-II-III in the preoperative evaluation according to the ASA (American Society of Anaesthesiologists), were included under elective conditions. All patients signed written informed consent. They received general anaesthesia protocol. During the pre-operative period, the patients were randomized into two groups as the block group whom ESPB was applied and the control group whom ESPB wasn't applied. In this study, for the statistical comparison of the obtained data, Whitney U test and Independent Samples t test were used. According to the demographic results there wasn't a statistically significant difference between the groups (p>0,05).