Japon bıldırcınlarında korku düzeyi ile bazı verim özellikleri arasındaki genetik ve fenotipik ilişkiler
Genetic and phenotypic relationships between the fear and some performance trai̇ts in japanese quai̇l
  1. Tez No: 634329
  2. Yazar: BARIŞ AYBARS GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN NARİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Korku, kanatlılarda kayıplara neden olan ve zorlanım meydana gelmesinde etkili olan önemli faktörlerden birisidir. Kanatlılarda korku durumunun en önemli ölçütlerinden biri olan tonik immobilite, hayvanın kısa bir süre hareketini kısıtlayan bir tepkidir. Bu çalışmada hem ticari öneme sahip, hem de diğer kanatlı hayvanlar için model hayvan olarak kabul edilen Japon bıldırcını kullanılması ile korku düzeyinin kalıtımı ve diğer verim özellikleri arasındaki genetik ve fenotipik ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada daha önce herhangi bir seleksiyon denemesine tabi tutulmamış toplam 42 erkek ve 126 dişiden oluşan bir damızlık sürüsünden elde edilen 400 bıldırcın kullanılmıştır. Bıldırcınlara çıkışta kanat numarası takılarak tartımları yapılmıştır. Haftalık canlı ağırlıklar bireysel olarak ölçülmüş, beşinci ve altıncı haftalarda da tonik immobilite ölçümleri yapılmıştır. Haftalık canlı ağırlık değerleri kullanılarak Gompertz doğrusal olmayan regresyon modeli ile bireysel büyüme analizleri gerçekleştirilmiştir. Tüm bıldırcınlar altı haftalık yaşta kesime sevk edilmiştir. Kesimde karkas, yenilebilir iç organ, abdominal yağ, göğüs, but, kanat ve sırt-boyun ağırlıkları ölçülmüştür. Bıldırcınların çıkıştan kesim yaşı olan altıncı haftaya kadar canlı ağırlık ortalamaları sırasıyla 7.33, 15.16, 28.70, 49.23, 70.35, 91.04 ve 115.24 g olarak bulunmuştur. Bıldırcınların beşinci ve altıncı haftalarda ölçülen tonik immobilite ortalamaları 81.84 s ve 87.54 s olarak tespit edilmiştir. Gompertz büyüme eğrisi modeli parametreleri olan β0, β1, β2 ortalamaları sırasıyla 265.78, 3.92, 0.046 olarak bulunmuş, modelin bükülme noktası yaşının ve ağırlığının da sırasıyla 35.06 gün ve 97.78 g olduğu belirlenmiştir. Altı haftalık yaşta kesilen bıldırcınların sıcak karkas, taşlık, yürek, karaciğer, abdominal yağ ve yenilebilir iç organ ağırlıklarına ilişkin ortalamalar sırasıyla 82.75, 2.89, 1.12, 2.49, 1.27, 6.50 g olarak bulunmuştur. Soğuk karkas, göğüs, but, kanat ve sırt-boyun ağırlıklarının da sırasıyla 86.29, 32.94, 19.79, 6.15, 25.64 g olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada tüm özellikler için kalıtım dereceleri tek ve çok özellikli yöntemlerle tahmin edilmiş olup, çok özellikli yöntemle tahmin edilen kalıtım derecelerinin bir miktar daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Beşinci ve altıncı haftalarda ölçülen tonik immobilite özelliklerine ilişkin kalıtım dereceleri tek özellikli yöntemle 0.01 ve 0.05; çok özellikli yöntemle 0.11 ve 0.21 olarak düşük seviyeli tahmin edilmiştir. Haftalık canlı ağırlıklar ve Gompertz modelinin parametreleri için tahmin edilen kalıtım dereceleri yüksek seviyelidir. Kesim-karkas özelliklerinin ağırlık değerleri için orta-yüksek, oran değerleri için düşük-orta seviyeli kalıtım dereceleri tahmin edilmiştir. Tonik immobilite ölçümleri ile tüm verim özellikleri arasındaki genetik ve fenotipik ilişkiler düşük seviyeli ve genellikle istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Tonik immobilite özelliklerine ilişkin kalıtım dereceleri tek ve çok değişkenli istatistiksel yöntemlerle tahmin edilmiş ve düşük seviyeli olarak 0.01-0.20 arasında olarak bulunmuştur. Tonik immobilite özelliğinin diğer verim özellikleriyle olan genetik ilişkileri de düşük seviyeli (-0.19-0.20) olarak tahmin edilmiştir. Söz konusu özelliğin düşük seviyeli kalıtım derecesine sahip olması ve diğer verim özellikleri ile düşük genetik ilişkili olması nedeniyle korku düzeyinin iyileştirilmesinin de dikkate alındığı bir kanatlı ıslahı çalışmasında bu özelliğin seleksiyon indekslerinde doğrudan yer almasında bir sakınca bulunmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak kanatlılarda korku düzeyinin de iyileştirilmesine yönelik gerçekleştirilecek bir ıslah çalışmasının uzun süreli ve çok özellik kullanılarak yapılması gerektiği anlaşılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Bıldırcın, Genetik korelasyon, Kalıtım, Korku, Tonik immobilite
Özet (Çeviri)
Fear is one of the important factors that cause economic losses affect occurrence of stress in poultry. Tonic immobility, which is one of the most important criteria of the fear situation in poultry, is a reaction that restricts the movement in animal for a short time. In this study, it was aimed to determine the genetic and phenotypic relationships between the use of Japanese quail, which is considered to be a model animal for both commercially important and other poultry animals, and the heritability of the fear level and other yield characteristics. In the study, 400 quail obtained from a breeder flock consisted of 42 males and 126 females, which have not been subjected to any selection studies before, were used. The quail were weighed and attached the wing number. In hatch weekly live weights were measured individually, and tonic immobility measurements were made in the fifth and sixth weeks. Individual growth analyzes were performed using the Gompertz nonlinear regression model using weekly live weight values. All quails were sent to slaughter at the age of six weeks. Carcass, edible internal organs, abdominal fat, breast, leg, wing and back-neck weights were measured in slaughter. The live weight averages of the quail from the hatch to the sixth week of slaughter were 7.33, 15.16, 28.70, 49.23, 70.35, 91.04 and 115.24 g, respectively. Tonic immobility averages measured at the fifth and sixth weeks of quail were determined as 81.84 sec and 87.54 sec. Averages of Gompertz growth curve model parameters (β0, β1, β2) were found to be 265.78, 3.92, 0.046, respectively, and the inflection point age and weight of the model were 35.06 days and 97.78 g, respectively. The averages of hot carcass, gizzard, heart, liver, abdominal fat and edible internal organ weights of quail were found as 82.75, 2.89, 1.12, 2.49, 1.27, 6.50 g, respectively. Cold carcass, breast, leg, wing and back-neck weights were found to be 86.29, 32.94, 19.79, 6.15, 25.64 g, respectively. In the study, the heritability levels for all traits were estimated by single and multi-trait methods, and the heritability levels estimated by the multi-trait method were much higher. The heritability levels of tonic immobility characteristics measured at the fifth and sixth weeks were ranged 0.01 to 0.05 with the single-trait method; low level were estimated between 0.11 and 0.21 by multi-trait method. Estimated heritabilities for weekly live weights and parameters of the Gompertz model are high. For the weight values of the slaughter-carcass characteristics, medium-high and low-medium level heritabilities were estimated. Genetic and phenotypic relationships between tonic immobility measurements and all yield characteristics were found to be low and generally statistically insignificant. Heritabilities related to tonic immobility characteristics were estimated by single and multivariate statistical methods and were found to be between 0.01 and 0.20 at low levels. The genetic relationships of the tonic immobility trait with other yield characteristics are also estimated to be low (-0.19-0.20). In a poultry breeding study, in which the improvement of the level of fear is also taken into account, since the mentioned trait has a low level of heritability and it is associated with other yield characteristics and it is found that the innocuous trait directly in the selection indexes. As a result, it is understood that a breeding study to be carried out in order to improve the level of fear in poultry should be carried out using long-term and many characteristics. KEYWORDS: Fear, Genetic correlation, Inheritance, Tonic immobility, Quail