Desensitization of the masses: Exploring the 'culture industry' in Fahrenheit 451, A Clockwork Orange ve High-Rise
Kitlelerin uyuşturulması: Fahrenheit 451, A Clockwork Orange ve High-Rise adlı eserlerde 'kültür endüstrisi' araştırması
  1. Tez No: 634449
  2. Yazar: SELÇUK YILDIZTAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin amacı Theodor W. Adorno ve Max Horkheimer'ın“Kültür Endüstrisi”kavramı üzerine eleştirel irdelemeleri bağlamında, Fahrenheit 451 (1953), A Clockwork Orange (1962) ve High-Rise (1975) romanlarında kültür endüstrisinin vatandaşların ideolojilerini şekillendirme işlevini analiz etmektir. Yirminci yüzyılın ortalarında yazılan bu üç distopik roman, eğlence endüstrisinin kültürel tekelleşmesini geniş çapta gösterme konusunda benzer temalara sahip. Fahrenheit 451 entelektüel ve duygusal değerlerin yok olması konusunu Amerikan bakış açısıyla sunuyor. A Clockwork Orange ve High-Rise ise kültür endüstrisinin toplum üzerindeki etkisinin sonuçlarının İngiliz distopik edebiyatına uyarlanmasını yansıtıyor. A Clockwork Orange, konu açısından bakılınca, daha kişisel ve alaycı şekilde saldırganken; High-Rise bir bütün olarak sosyal tek tipleşmeyi eleştiriyor. Horkheimer ve Adorno'nun Dialectic of Enlightenment kitabında yer alan teorilerin detaylı analizi ışığında, Kapitalist sistemin kültür endüstrisinin enstrümanlarını kullanarak vatandaşları haz ve metalarla uyuşturduğunu; böylece onları hür iradeye sahip olmayan cansız kitlelere dönüştürdüğünü iddia ediyorum. Eğlence araçlarına olan bağımlılık insanların ruh halini dengesiz bir şekilde etkiliyor ve sapkın kişiliklerin türemesine neden oluyor. Fakat büyük resme bakılınca, yaşadığımız zamanlara benzer şekilde, kitlelerin teknolojinin gelişmesiyle sağlanan“ayrıcalıkların”kölesi haline geldiği görülüyor.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the function of the culture industry in shaping the ideology of the citizens in Fahrenheit 451 (1953), A Clockwork Orange (1962), and High-Rise (1975) against the backdrop of Max Horkheimer and Theodor W. Adorno's critical discussions of the concept of the“Culture Industry.”These three dystopian novels which are written around the mid-twentieth century have similar themes which demonstrate the cultural monopoly of the entertainment industry on a wide scale. Fahrenheit 451 presents us the American perspective of the issue by emphasizing the loss of intellectual and aesthetic values. A Clockwork Orange and High-Rise reflect the British dystopian literature's implementation of the consequences of the impact of the Culture Industry on society. While A Clockwork Orange is a more personal and cynically offensive account in terms of its plot, High-Rise is critical of the effects of social standardization on the whole. In the light of a detailed analysis of the theory of the Culture Industry in Horkheimer and Adorno's Dialectic of Enlightenment, I argue that the capitalist system utilizes the apparatuses of the Culture Industry to desensitize its subjects with pleasure and commodities; thus it turns them into lifeless masses without independent volition. The dependence on the instruments of entertainment affects the psyche of the people in erratic fashion and creates deviant characters. However, in the grand scheme of things, the masses become slaves of the“privileges”that are provided by the advancement of technology akin to the times that we live in.