Türkiye'deki bazı Weissia sp. (Pottiaceae) taksonlarının moleküler sistematiği
Molecular systematics of some Weissia sp. (Pottiaceae) in Turkey
  1. Tez No: 634914
  2. Yazar: SİMGE ÇİZGEN TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT URSAVAŞ, DOÇ. DR. SEZER OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye'de damarlı bitkiler üzerinde yapılmış birçok moleküler sistematik çalışması mevcuttur. Fakat damarsız bitki gruplarından olan briyofitler üzerine ülkemizde şimdiye kadar sonuçlanan moleküler sistematik konusunda çalışmalar bulunmamakla beraber, bu konuda bazı cinsler üzerine devam eden birkaç araştırmanın da olduğu bilinmektedir. Bu çalışma Weissia sp. taksonları üzerine moleküler anlamda Türkiye'de gerçekleştirilmiş ilk çalışmadır. Türkiye'de şimdiye kadar kaydı verilen 14 Weissia sp. taksonu bulunmaktadır. Bu taksonlar sırasıyla şunlardır; Weissia brachycarpa (Nees & Hornsch) Jur., W. breutelii Müll. Hal., W. squarrosa (Nees & Hornsch) Müll. Hal., W. controversa Hedw., W. controversa var. crispata (Nees & Hornsch) Nyholm, W. condensa (Voit) Lindb., W. condensa var. armata (Thér. & Trab.) M.J. Cano, Ros & J. Guerra, W. crispata (Dicks.) Brid. ex Schumach, W. leptocarpa Schimp. ex Besch., W. longifolia Mitt., W. rupestris Hedw. C. Müll., W. rutilans (Hedw.) Lindb., W. wimmeriana var. muralis (Spruce) Breidl., W. wilsonii D.A. Callaghan (Syn :W. multicapsularis (Sm.) Mitt.) Türkiye'den kaydı verilen bu taksonlardan; Weissia brachycarpa, W. controversa, W. controversa var. crispata W. condensa, W. longifolia, W. rutilans, W. squarrosa, W. wilsonii olmak üzere 8 taksona ulaşılmış ve rps4, atpB-rbcL ve psbA gen bölgeleri ile analizler yapılmıştır. Bitkilerin gerek çok küçük olması, gerekse elde edilen örneklerin miktarlarının az olmasından dolayı en iyi dizileme sonucu W. brachycarpa ve W. controversa var. crispata türlerinden elde edilmiş ve bu taksonlara ilişkin filogenetik ağaç oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many molecular systematic studies performed on vascular plants in Turkey. However, although there are no studies on molecular systematics that have been concluded in our country on bryophytes, which are one of the vascular plant groups, it is known that there are also several studies on some species on this subject. This study is the first study was carried out in Weissia sp. taxa on Turkey in molecular terms. Turkey has so far given the Weissia sp. record 14 taxa. Working with the 14 Weissia sp. species were registered in Turkey is planned. These species are; Weissia brachycarpa (Nees & Hornsch) Jur., W. breutelii Müll. Hal., W. squarrosa (Nees & Hornsch) Müll. Hal., W. controversa Hedw., W. controversa var. crispata (Nees & Hornsch) Nyholm, W. condensa (Voit) Lindb., W. condensa var. armata (Thér. & Trab.) M.J. Cano, Ros & J. Guerra, W. crispata (Dicks.) Brid. ex Schumach, W. leptocarpa Schimp. ex Besch., W. longifolia Mitt., W. rupestris Hedw. C. Müll., W. rutilans (Hedw.) Lindb., W. wimmeriana var. muralis (Spruce) Breidl., W. wilsonii D.A. Callaghan (Syn :W. multicapsularis (Sm.) Mitt.). Only 8 species have been reached from such species have spread in Turkey. These are Weissia brachycarpa, W. controversa, W. controversa var. crispata, W. condensa, W. longifolia, W. rutilans, W. squarrosa, W. wilsonii. Analysis was done with rps4, atpB-rbcL and psbA gene regions. The best sequencing results were obtained from Weissia brachycarpa and W. controversa var. crispata species. Therefore, phylogenetic tree was created with these species.