Samsun'da acil servislerde çalışan sağlık personelinin afet tıbbı konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the knowledge levels of healthcare staff working at emergency services in Samsun about the disaster medicine
  1. Tez No: 635489
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Amaç: Bu araştırma Samsun'da acil servislerde çalışan sağlık personelinin afet tıbbı konusundaki bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma Samsun İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Gazi Devlet Hastanesi, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi acil servislerinde çalışan 300 sağlık personelinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde ortalama, yüzde, Fisher'ın Kesin Testi, Bağımsız Gruplar T Testi, ANOVA Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan sağlık personellerinin %56,7'si kadınlardan oluşmaktadır. Acil servislerde çalışan sağlık personelinin afet tıbbı toplam puan ortalaması 65,12 bulunmuştur. Uzman görüşü alınarak belirlenen kesme puanı (70) değerine göre acil servislerde çalışan sağlık personellerinin % 37'sinin afet tıbbı bilgi düzeyleri yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This research has been planned with the aim of determining the levels of knowledge about the disaster medicine of healthcare staff working at emergency services in Samsun Material and Method: This descriptive research has been carried out with the participation of 300 healthcare staff working in Gazi State Hospital, Samsun Training and Research Hospital and Samsun Training, Research Hospital Gynecology and Child Diseases Supplementary Service Building and Ondokuz Mayıs University Emergency Services. A questionnaire form has been used as a data collection tool. Statistical analysis of the data has been done using SPSS 22.0 package program. In the analysis of the data, average, percentage, Fisher Exact Test, Independent Sample T Test, ANOVA Test, Mann Withney U Test, Kruskal Wallis Test has been performed using. Results: 56,7% of the healthcare staff working participating in the research are women. The total score average about disaster medicine of the healthcare staff working in the emergency services have been found 65,12. According to the cut-off score (70) determined by taking expert's view, the disaster medicine knowledge levels of 37% of the health staff working at the emergency services has been found high.