Ehl-i Hadis'in kelam anlayışı: el-Lâlekâî örneği
Ehl-i Hadis's approach of kelam: The example of el-Lâlekâî
  1. Tez No: 636263
  2. Yazar: NECMİYE YENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHSUM AYTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüz Müslümanlarının zihin dünyasının şekillenmesinde İslam'ın ilk dönemlerinde ortaya çıkan ekollerin etkisi büyük olmuştur. Bu nedenle İslam düşünce tarihinde ortaya çıkan ekolleri anlamak önemli bir çabadır. İslam düşünce ekollerinin doğru anlaşılması, dönemin sosyal, siyasal, kültürel ve dini yapısının birbiriyle bağlantılı bir şekilde analiz edilmesini gerektirmektedir. Ekollerin birbiriyle olan etkileşiminin ne şekilde gerçekleştiğinin tespiti bu süreçte doğru anlaşılmalarını sağlayacaktır. İslam düşünce tarihinde itikadi alanda başlayan ihtilaflar birçok ekolün oluşmasını sağlamıştır. Ehl-i Sünnet anlayışına zemin hazırlayanlardan biri olan ve ilk gelenekçiler olarak bilinen Ehl-i Hadis ekolünün bu ihtilaflar ekseninde değerlendirilmesi gerekmektedir. Ehl-i Hadis tarihsel süreç içerisinde her zaman Ehl-i Re'y ile olan ilişkisiyle anılan bir ekol olmuştur. Ehl-i Hadis Ehl-i Re'y olarak kabul ettiği ekollerin görüşleri üzerinden kendi itikadî görüşlerini savunmuştur. Ehl-i Hadis ekolünün İslam dininin inanç esaslarını belirleme hususunda kendine özgü yöntemleri ile Ehl-i Sünnet itikadî anlayışına etkileri ve katkıları bilinmektedir. Cedel ve tevil hususlarında kelam ilmine mesafeli durmasına ve kelam ilmini eleştirmesine rağmen Ehl-i Hadis'in, kelam ilmine olan katkısını belirlemek önemlidir. Ehl-i Hadis âlimleri itikadî alanda birçok eser ortaya koymuştur. Zengin bir akaid literatürüne sahip olan Ehl-i Hadis ekolü, itikadî alanda benimsemiş olduğu yöntemi eserlerine yansıtmıştır. Ehl-i Hadis, Kur'ân ve sünneti anlamaya yönelik her türlü te'vil ve değerlendirmeye karşı çıkmıştır. Ehl-i Hadis kendisini Ehl-i Sünnet ile özdeşleştirip, Ehl-i Sünnet'in itikadi görüşlerini bir araya getiren eserler telif etmiştir. Bu eserlerde Kur'ân, hadisler, selef-i salihin olarak gösterdikleri sahabe, tabiin ve tebe-i tabiinden nakledilen rivayetleri esas alan bir metodu benimsemişlerdir. Hicri 5. yy. Ehl-i Sünnet'in görüşlerinin net olarak şekillendiği ve toplumun kabul ettiği bir dönemdir. Ehl-i Hadis âlimlerinden Lâlekâî bu dönemde yaşamıştır. Lâlekâî, Ehl-i Sünnet'in itikadi esaslarını ortaya koyan çalışmasıyla Ehl-i Hadis'in hicri 5. asırda benimsemiş olduğu itikadî anlayışını ortaya koymuştur. Bu çalışmada Ehl-i Hadis'in kelam anlayışı Lâlekâî'nin görüşleri temel alınarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The ecoles, societies, groups and understandings that emerged in the early periods of Islam had a great influence on shaping the mind world of today's Muslims. Therefore, understanding the ecoles that emerged in the history of Islamic thought is an important effort. The correct understanding of schools and groups requires an interconnected analysis of the social, political, cultural and religious structure of the period. The determination of how the ecoles interact with each other will enable them to be understood correctly in this process. The conflicts that started in the history of belief in Islamic thought led to the formation of many ecoles. The ecole, which prepares the ground for the understanding of those who follow the sunnahs and complies with the hadiths known as the first traditionalists, should be evaluated in the context of these conflicts. Those who comply with hadiths have always been an ecole that is mentioned in the historical process with its relations with those who respect personal opinions. Based on the opinions of opposing groups, those who comply with hadiths has revealed a belief. It is known that the those who comply with hadiths' ecole has its own unique methods in determining the belief principles of the Islamic religion and its effects and contributions to the understanding of those who follow the sunnahs faith. Although those who comply with hadiths are distant from theology and criticizes theology in its subjects about Cedel and Tevil it is important to determine its contribution to the science of theology. Those who comply with hadiths' scholars have produced many works in the field of belief. Those who comply with hadiths ecole, which has a rich akaid literature, has set out to determine the principles of Islamic religion based on the method it has adopted. Having a rich faith base literature those who comply with hadiths ecole, based on the method it adopted it tried to determine the theological principles principles of the religion of Islam. Those who comply with hadiths opposed any kind of interpretation and evaluation aimed at understanding the Qur'an and sunnah. Those who comply with hadiths, identified himself with those who follow the sunnahs and copyrighted the works that bring together those who follow the sunnahs' belief views. In these works, the views of those who follow the sunnahs regarding belief were revealed based on the narrations conveyed by the Qur'an, hadiths, the Companions, and the people who were transmitted from Companions. Hijri 5th century is a period when the views of those who follow the sunnah are clearly shaped and accepted by the society. Lalekâi, one of the scholars of those who comply with hadiths, lived in this period. Lalekâi, with her work revealing the principles of the faith of those who follow the sunnah, revealed the understanding of theology that those who comply with hadiths had adopted in the 5th century. There are many scholars who determine the concept of theology of those who comply with hadiths with their works. Lalekâi is considered one of these scholars. In this study, the understanding of the concept of theology of those who comply with hadiths was put forward based on Lalekâi's views.