Anadolu'da yerel, yerelüstü ve bölgelerüstü bilicilik
Local, supralocal and supraregional oracles in Anatolia
- Tez No: 636644
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAMDİ SAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmada, Anadolu sınırları içerisindeki bilicilik unsurlarının özellikleri ve etki alanları, başta antik kaynaklar, epigrafik ve numismatik buluntular ve diğer arkeolojik buluntular ışığında incelenmiştir. Bilicilik faaliyetlerine sahne olan kutsal alanlar, etki alanlarına göre, yerel, yerelüstü ve bölgelerüstü öneme sahip olarak sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmayı sağlayan parametrelerin belirlenebilmesi için her kültün veya faaliyetin özellikleri, ortak ve farklı noktaları tanımlanmıştır. Arkaik dönemin başından Geç Antik döneme uzanan zaman dilimi içerisinde, Anadolu'nun bilicilik faaliyetleri karşılaştırmaya dayanan bir yöntemle ele alınmış, insanların ve devletlerin belirli bir kutsal alanı seçmesinin ardında yatan nedenler ve buna bağlı olarak da dönemin toplumsal hayatına dinin etkisi anlamaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of the PhD thesis entitled“Local, Supralocal and Supraregional Oracles in Anatolia”, oracles within the Anatolian borders, their characteristics and sphere of influence are addressed primarily in the light of ancient sources, epigraphic and numismatic materials, as well as other archaeological finds. Reasons behind the peoples' or poleis' preference of specific sanctuaries, the qualities defining sanctuaries of local, supralocal and supraregional importance and their differences are analysed. In order to define the parameters of this classification, the characteristics of each Anatolian oracle are presented. The timeline of the work starts from the beginning of the Archaic period, unless there is related evidence of oracular activity in the same location attested from earlier periods and ends with the Late Antique period, as most of the oracles fell silent with the rise of Christianity within the Roman Empire, if not earlier. This work aims to sketch a complete picture of the oracular scene in Anatolia from its smallest oracular unit to its biggest by means of a comparative perspective. Thus, it is aimed to be useful in understanding the impact of religion on the social and political life of the period.