UNESCO 2007 Dünya Mevlânâ Yılı kapsamında Harran Üniversitesi'nde yapılan uluslararası sempozyumda sunulan Arapça bildiriler örneği
Example of Arabic papers presented at the international symposium held at Harran University within the scope of Unesco 2007 World Year of Mevlana
- Tez No: 637084
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAZIM ÜRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Felsefe, Religion, Eastern Linguistics and Literature, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Mevlana Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevîlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevilik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu çalışmada sayılan mutasavvıflardan birisi olan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'yi, eserlerini, Mevlevîlik ve Mevlevîhaneleri konu alan eserlerin 2007 Unesco Dünya Mevlânâ Yılı'na özel yayımlanmış bir bibliyografyası haline getirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada Mevlânâ'nın hayatı ve eserlerinin tüm dünyaya yayılmasına vesile olan 2007 yılı temel alınmıştır. Unesco 2007 Dünya Mevlânâ yılında bu yıla özel yayımlanmış tüm eserlere ulaşılmaya çalışılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin vefâtının üzerinden 800 yıl geçmesine rağmen; Asya, Avrupa, Amerika ve Orta Doğu'da gün geçtikçe daha çok tanındığına müşahade edilmiştir. Bu çalışmada amaç Mevlânâ ve eserleri üzerine 2007 yılına özel başta ülkemizde sonra yurt dışında yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek, araştırmacılara kolay ulaşabileceği listeleri tertip etmek ve bilimsel bilgiye katkı sağlamaktır. Bu çalışmanın 2007 yılı ile sınırlı tutulmasının nedeni, 2007 yılının Unesco tarafından Mevlânâ'yı Anma Yılı olarak ilan edilmesidir. Bu önemli olayın Türkiye'deki yansımalarının ortaya çıkarılması, edinilen bilgilere dayanılarak önceki ve sonraki yıllara oranla bir değerlendirme yapılması olanağının oluşturulmasıdır. 2007 öncesi ve sonrası dönemlere baktığımızda 2007 Dünya Mevlânâ Yılı'nda eser sayısında gözle görülür derecede bir artış yaşanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, Mevlana Celaleddin-I Rumi, one of the Sufis listed, works, Mevlevi and Mevlevi Houses of the works on the subject of 2007 Unesco World year of Mevlana was made into a bibliography published exclusively. This study is based on the year 2007, which was instrumental in spreading Mevlana's life and works all over the world. Unesco 2007 World Mevlana in this year's special published works were tried to reach. Despite the fact that 800 years have passed since Mevlana Jalaluddin-I Rumi died as a result of the investigations.; It has been observed that it is becoming more and more known in Asia, Europe, America and the Middle East. The aim of this study is to provide information on Mevlana and his works in 2007, especially in our country and then abroad, to organize lists that are easily accessible to researchers and to contribute to scientific knowledge. The reason this work is limited to 2007 is that the year 2007 was declared by Unesco as the Year of commemoration of Mevlana. This important event in Turkey to uncover the repercussions, based on the information obtained from the previous and subsequent years is the opportunity to make an evaluation. When we look at the periods before and after 2007, there was a noticeable increase in the number of works in the 2007 World Mevlana year.