Stabilize edilmiş ve kurutulmuş arıtma çamurunun rulo çim üretiminde kullanımı
Use of stabilized and dried sewage sludge in roll-on grass production
  1. Tez No: 637395
  2. Yazar: HÜSEYİN OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ORMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çalışmada kurutulmuş ve stabilize edilmiş arıtma çamurunun rulo çim üretiminde tek başına ya da kimyasal gübre uygulamaları ile birlikte kullanım imkanı ve etkileri araştırılmıştır. Konu değerlendirilirken evsel ve kentsel arıtma çamurlarının toprakta kullanılmasına dair yönetmelikte belirtilen, ağır metal sınır değerleri dikkate alınarak uygulamaların toprakta ve bitkide neden olduğu değişimin izlenmesi de amaçlanmıştır. Bu kapsamda 0 (AÇ0), 2 (AÇ2), 4 (AÇ4), 6 (AÇ6), 8 (AÇ8) ton da-1 olmak üzere artan dozlarda arıtma çamuru (AÇ) uygulaması yapılan parsellerde kimyasal gübre (KG) uygulaması yapılmadan (KGØ) ve kimyasal gübre uygulaması yapılarak (KG+) hibrit bermuda (Cynodon dactylon x C. transvaalensis)“Tifway”çimi ve İngiliz çimi (Lolium perenne L.) birlikte yetiştirilmiş, rulo çim olarak araziden hasat edilmiştir. Deneme Akdeniz Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Çiftlik arazisinde yüksek pH (7.45) ve kireç (CaCO3) (%46) içeriğine sahip bir toprakta tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışma kapsamında arazi şartlarında gözlem ve ölçümler yapıldığı gibi ayrıca planlanan zamanlarda alınan toprak ve bitki (üst aksam-kök) örneklerinde de kimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. Uygulamalar ile uyumlu olarak yetiştirme ortamlarının pH'sında düşüş gözlenirken elektriksel iletkenlik (EC), organik madde, toplam azot, alınabilir fosfor, toplam fosfor, değişebilir potasyum (K), magnezyum (Mg), sodyum (Na) konsantrasyonlarında da önemli artışlar tespit edilmiştir. Özellikle arıtma çamuru uygulamaları ile yetiştirme ortamlarının alınabilir demir (Fe), mangan (Mn), bakır (Cu) ve çinko (Zn) konsantrasyonlarındaki artış dikkat çekicidir. Toplam Zn konsantrasyonunun arıtma çamuru uygulamaları ile arttığı görülmüştür. Uygulamaların yetiştirme ortamlarının ağır metal içerikleri üzerinde çok sınırlı da olsa değişime neden olduğu konular vardır. Ancak çalışmada uygulamaların sebep olduğu riskli bir duruma rastlanmamıştır. Diğer yandan yönetmelikte kadmiyum (Cd) sınır değerinde yapılan değişiklikler de göz önünde bulundurarak tekrarlı uygulamalarda (Cd) elementinin konsantrasyonundaki değişimin takip edilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir. Uygulamalar ile bitki üst aksam azot (N), fosfor (P), potasyum (K) ve magnezyum (Mg) konsantrasyonlarında önemli artışlar gözlenirken Na konsantrasyonundaki değişim daha sınırlı kalmıştır. Kalsiyum (Ca) konsantrasyonunda ise uygulamalar ile birlikte düşüş gözlenmiştir. Bitki üst aksamında tespit edilen bir diğer önemli değişimde Fe, Zn ve Cu elementleri ile ilgilidir. Yetiştirme ortamlarında olduğu gibi bitki üst aksamında da bu üç elementte uygulamalar ile uyumlu artışlar tespit edilmiştir. Ancak artan dozda uygulanan arıtma çamurunun bitki üst aksam Mn içeriğini kontrole göre düşürdüğü tespit edilmiştir. Uygulamaların bitki dokularının ağır metal içeriğine etkisi bazı elementler için istatistiksel olarak önemsiz bulunurken bazı örneklerde de söz konusu elementin konsantrasyonunu düşürücü etki yaptığı görülmüştür. Uygulamalar ile konsantrasyonunda artış kaydedilen elementlerde ise bu etki çok sınırlı olduğu için ihmal edilebilir düzeyde ve risk oluşturmaktan uzak olarak değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen değerler kullanılarak biyoakümülasyon faktörü (BAF) ve translokasyon faktörleri (TF) hesaplanmıştır. Hesaplanan BAF içinde bitki üst aksam Zn, Cd ve kök Zn katsayılarında birden büyük değerlere rastlanmıştır. Çinko için bu değerin ihmal edilebilir düzeyde kaldığı görülmektedir. Ancak bitki üst aksam örnekleri için hesaplanan Cd BAF katsayıları içinde birden büyük değer sayısı oldukça fazladır. Bazı Cd BAF değerleri 7'den büyük olduğu belirlenmiştir. Bu durum rulo çimi meydana getiren çim çeşitlerinden en az birinin Cd için akümülatör bitki olabileceğini göstermiştir. Translokasyon faktörleri incelendiğinde Zn, Mn, Ni ve Cr elementleri için TF>1 olduğu saptanmıştır. Bitkide sıklıkla noksanlığına rastlanan Fe için TF
Özet (Çeviri)
In the study, the possibilities and effects of dried and stabilized sewage sludge alone or together with chemical fertilizer applications were investigated. While evaluating the subject, it is also aimed to monitor the changes caused by the applications in the soil and plants by considering the heavy metal limit values specified in the regulation on the use of domestic and urban sewage sludge in the soil. In this context, hybrid bermuda grass (Cynodon dactylon x C. transvaalensis)“Tifway”and lolium grass (Lolium perenne L.) were grown together and harvested from the field as roll-on grass by performing chemical fertilizer application (KG+) and not performing chemical fertilizer (KG) application (KGØ) in the parcels where sewage sludge (AÇ) application is performed in increasing doses of 0 (AÇ0), 2 (AÇ2), 4 (AÇ4), 6 (AÇ6), 8 (AÇ8) ton da-1. The experiment was carried out in a soil with high pH (7.45) and lime (CaCO3) (46%) content on Akdeniz University Research and Application Farm land in 4 repetitions according to the randomized parcels experimental design. Within the scope of the study, observations and measurements were made in the field conditions, and also chemical analyzes were carried out on soil and plant (upper part-root) samples taken at the scheduled times. While a decrease in pH of the growing environments was observed in line with the applications, significant increases in electrical conductivity (EC), organic matter, total nitrogen, available phosphorus, total phosphorus, exchangeable potassium (K), magnesium (Mg), and sodium (Na) concentrations were also detected. The increase in the concentrations of available iron (Fe), manganese (Mn), copper (Cu) and zinc (Zn) in the growing environments, especially with sewage sludge applications, is remarkable. It was observed that the total Zn concentration increased with sewage sludge applications. There are issues where applications cause change, albeit very limited, on heavy metal contents of growing environments. However, no risky situation caused by applications was found in the study. On the other hand, considering the changes in cadmium (Cd) limit value in the regulation, it is thought that it will be useful to follow the change in the concentration of cadmium (Cd) element in repetitive applications. With the applications, while significant increases in nitrogen (N), potassium (K) and magnesium (M) concentrations of the plant upper parts were observed, change in Na concentration stayed more limited. A decrease was observed in calcium (Ca) concentration along with the applications. Another important change detected in the plant upper parts is related to the elements of Fe, Zn and Cu. As in growing environments, compatible increases with the applications in these three elements were detected in the upper part of the plant as well. However, it was determined that the sewage sludge applied in increasing doses decreased the Mn content of the plant upper parts compared to the control. While the effects of applications on the heavy metal content of plant tissues were found to be statistically insignificant for some elements, it was observed in some samples that they had a reducing effect on the concentration of the element in question. This effect was evaluated as far from creating risks and at negligible level since it was very limited in these elements in which an increase was recorded in their concentration along with the applications. Bioaccumulation factor (BAF) and translocation factors (TF) were calculated using the values obtained in the research. Within the calculated BAF, values greater than one were encountered in the plant upper part Zn, Cd and root Zn coefficients. For zinc, this value appears to remain at negligible level. However, values greater than one are quite a few within Cd BAF coefficients calculated for the plant upper parts. Some Cd BAF values were determined to be greater than 7. This has showed that at least one of the grass types that generate roll-on grass can be an accumulator plant for Cd. When the translocation factors were examined, it was determined that TF> 1 was for Zn, Mn, Ni and Cr elements. TF was found to be