Censorship under allied occupation of İstanbul: The analysis of Tasvîr-i Efkâr newspaper
İşgal altındaki İstanbul'da sansür: Tasvîr-i Efkâr gazetesinin incelenmesi
- Tez No: 637441
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CEMİL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez Tasvîr-i Efkâr gazetesinde sansürün işaretlerini ve içeriğini araştırma dönemi (Kasım 1918-1922) boyunca irdeleyerek işgal altındaki İstanbul'da kablet-tab (basım öncesi) sansürü incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın ilk bölümü sansür mekanizmasının nasıl kurulduğunu, çalışma yerini, kimlerin mekanizmada rol aldığını, talimatnameleri ve ondaki değişimleri sorgular. İkinci bileşeni dönemin değişen sansür politikasını Tasvîr-i Efkâr'ı inceleyerek anlama çabasıdır. Bunun için gazetedeki sansür yoğunluğunu sistemsel bir veriye çevirmiş ve sansürlenen içeriği gün-be-gün inceleyerek sıklıkla görülen içeriği değerlendirmeye çalışmıştır. Böylelikle, görülen kısıtlamaların sadece Anadolu Hareketine yönelen sabit bir politika değil, kendi içinde motivasyona, yoğunluğunda dalgalanmalara, sansürlenen içerikte değişimlere, sansür uygulamasını hayata geçiren hükümetlerin politikalarına şahit olan çok bileşenli bir sistem olduğunu göstermeye çalışmıştır. Bu amaçla tezin ikinci bölümü Istanbul basını üzerindeki mekanizmayı iki alt bölümle araştırmaya çalışmıştır; Osmanlı hükümeti ve Beyne'l-mütelifin (İtilaf devletleri) sansürü. Üçüncü bölümü ise gazeteyi dört bölümde muayene eder: (1) geçiş dönemi, (2) sansürün en yoğun olduğu dönem, (3) Kongreler dönemi, (4) Ali Rıza Paşa hükümeti ve İstanbul'un meşru işgaline kadar olan devre. Son olarak Beyne'l-mütelifin sansürüne rağmen Tevhîd-i Efkâr'ın neden Anadoluyu destekleyici haberler yayımlayabildiğini ve Nisan 1921/Ağustos 1922 arasında nelerin sansürlendiğini sorgular. Üç alt bölüm sansür yoğunluğundaki nedenleri araştırmak için sansürün tepe noktaları ile oluşturulmuş ve son yazı kable't-tab sansürünün nasıl kaldırıldığını sorgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine pre-print censorship in occupied Istanbul by analyzing the signs of censorship and the censored content in the Tasvîr-i Efkâr newspaper throughout the research period (November 1918-1922). Consisting of two main components, the first part approached the mechanism by questioning how was established, its workplace, who is involved, its guidelines, and alterations. The second component is an attempt to understand the censorship regime of the period with the analysis of Tasvîr-i Efkâr. Hence, it endeavors to evaluate the frequently seen censored content by analyzing them day-by-day and transforming its intensity into a systematical data. Thus, it attempted to demonstrate the observed restrictions not a constant policy against the Anatolian Movement, but a multi-component system having motivations, fluctuations in its intensity, alterations in the censored content, and the policies of governments. Therefore, the second chapter attempted to study the mechanism on the Istanbul press through two sub-sections; the censorship of the Ottoman government and the Interallied. The third chapter examines the newspaper in four-parts (1) the transition period, (2) the peak period of censorship, (3) of Congresses, and (4) the term between the Ali Rıza Paşa's government and de jure occupation of Istanbul. Lastly, it questions why Tevhîd-i Efkâr was able to publish news about Anatolia enthusiastically despite the Interallied censorship and what were the censored contents between April 1921/August 1922. The three sub-chapters formed with the censorship peak points to seek the causes of censorship intensity, and the final writing examined how pre-print censorship was terminated.