Matlab/Simulink kullanılarak darbe genişlik modülasyonu tekniği ile tek fazlı evirici kontrolü
Single phase inverter control with pulse width modulation technique using Matlab/Simulink
  1. Tez No: 637793
  2. Yazar: EKREM DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAGUN KÜRŞAT YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, fotovoltaik sistemler için tek fazlı şebeke bağlantılı eviricinin Matlab/Simulink ortamında kontrolü gerçekleştirilmiştir. Evirici yapısı olarak denetimlerinin kolaylığı ve küçük güçlerde tercih edilmesi gibi avantajları sebebiyle gerilim kaynaklı evirici tipi tercih edilmiştir. Evirici kontrolünde en yaygın kullanılan yöntemlerden birisi olan darbe genişlik modülasyonu kullanılmıştır. Harmonikleri ortadan kaldırmak ve böylece saf sinüs dalgası elde etmek için evirici çıkışında LCL filtresi kullanılmıştır. Eviricinin çıkış akım kontrolü için klasik PI, parçacık sürüsü optimizasyonu ile PI ve bulanık mantık kontrol ile PI kontrol teknikleri kullanılarak performansları hem maksimum güç noktasının takibi hem de toplam harmonik bozunum bakımından kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, control of single-phase grid-connected inverter has been performed for photovoltaic systems in Matlab/Simulink environment. The voltage source inverter has been preferred as the inverter structure because of some advantages such as easy to control and preferred for small-scale powers. Pulse width modulation, one of the most widely used methods in inverter control, has been used to control the inverter. An LCL filter is used to eliminate harmonics and thus get pure sine wave at the inverter output. For the output current control of the inverter, classical PI, particle swarm optimization, and PI and fuzzy logic control and PI control techniques have been used to compare their performances in terms of both maximum power point tracking and total harmonic distortion.