Servikal lenfadenitli olgularda drenajı öngören faktörlerin ve iyileşme sürelerinin incelenmesi
Evaluation of the predictive factors for drainage and healing time in patients with cervical lymphadenitis
- Tez No: 638392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE GÖNÜL TANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Servikal lenfadenit tanısı ile enfeksiyon hastalıkları kliniğine yatan hastalardan drenaj gerektirenlerde drenajı öngören faktörlerin ve drenaj gerektirip drene edilen hastalar ile drenaj gerektirmeyip sadece antibiyotik tedavisi alan hastaların iyileşme süreleri arasında fark olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2011-Aralık 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde servikal lenfadenit tanısı ile takip edilen 1 ay- 18 yaş aralığındaki 169 hastanın cinsiyet, yaş, fizik muayene bulguları, klinik ve laboratuvar özellikleri, görüntüleme bulguları ve antibiyotik tedavileri retrospektif olarak incelendi. Lenfadenit boyutu 2,5 cm ve üzerinde olan, başvuru şikayetleri 28 günden kısa süren, klinik ve izlem verileri eksiksiz olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmamızdaki 169 hastanın 137'si drenaj gerektirmeden, 32'si drene olarak iyileşti. Servikal lenfadenitlerde hastaların yaşının 18 ayın altında olması, fizik muayenede lokal eritem varlığı, semptom süresinin 4 günden uzun olması, eritrosit sedimentasyon hızının (ESH) 53,5 mm/saat'in üzerinde olması, trombosit sayısının 436000/mm³'ün üzerinde olması, lenf nodunun tek taraflı olması, ayaktan antibiyotik kullanımı olması ve lenf nodu kısa ekseninin uzun eksenine oranının 0,5'in üzerinde olması drenaj için prediktif faktörler olarak tespit edildi. Sulbaktam ampisilinin (SAM) servikal lenfadenitlerin tedavisinde genellikle yeterli olduğu ancak drenaj gerektiren hastaların daha sık kombine tedavi gereksinimi olduğu tespit edildi. Drenaj gerektiren hastaların hastanede yatış sürelerinin daha uzun olduğu ve bu sürenin drenajın erken uygulanması ile kısaldığı saptandı. Sonuç: Servikal lenfadenitle başvuran hastaların fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme bulguları ile değerlendirilmesi, drenajı öngören faktörlerin göz önünde bulundurularak, gereken hastalarda en kısa sürede ince iğne aspirasyonu (İİA) uygulanması hastanede yatış süresini kısaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective:The purpose of this study is to investigate the predictive factors for drainage in patients who are hospitalized with cervical lymphadenitis in infectious diseases department and also differentiate the healing time between patients those who only had antibiotic treatment and those who received drainage for their lymphadenitis. Material and Method: 169 patients have been chosen for this study between the ages of 1 month and 18 years who were followed up with the diagnosis of cervical lymphadenitis in University of Health Sciences Dr. Sami Ulus Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases Training and Research Hospital, Pediatric Infectious Diseases department between January 2011 and December 2019clinical features such as gender, age, physical examination findings, laboratory findings, imaging findings and antibiotic treatments were reviewed retrospectively. Patients with lymphadenopathy larger than 2.5 cm and whose initial complaints lasted less than 28 days and whose clinical and follow-up data were complete were included in the study. Results: Of the 169 patients in our study, 137recovered without drainage and the remaining 32 have recovered with drainage. In these patients findings such aserithrocyte sedimentation rate higher than 53,5mm/hour,thrombocyte count higher than 436.000/mm³,unilaterality,outpatient antibiotic usage and lymph nodes' ratio of short axis to long axis is higher than 0,5 were found to be predictive factors for drainage of lymph nodes.It was also found that sulbactam ampicillin combination is generally sufficient in the treatment of cervical lymphadenitis, but patients requiring drainage need more combined antibiotic treatment.It was also determined that the hospitalization period of the patients requiring drainage was longer and this period was shortened with the early application of drainage. Conclusion: Evaluation of patients who have cervical lymphadenitis with physical examination, laboratory and imaging findings and alsoconsideration of the factors predicting drainage with fine needle aspiration as soon as possible will shorten the length of hospital stay.