Kamusal gündelik yaşamın estetize edilmesinde 'sokak fotoğrafının' rolü
The role of 'street photography' in aestheticizing public everyday life
- Tez No: 638462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YÜCEBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma kamusal gündelik yaşamı estetize etme konusunda sokak fotoğrafının işlevini ortaya koymayı; bu bağlamda kamusal gündelik yaşam ve estetik kavramının“sokak fotoğrafı”perspektifinde değerlendirilip bu kavramın nasıl estetize edildiğini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada kamusal gündelik yaşamı estetize etme konusunda sokak fotoğrafının işlevine yönelik sokak fotoğrafçılarının görüşlerinin belirlenebilmesi ve kamusal gündelik yaşam ve estetik kavramının“sokak fotoğrafı”perspektifinde değerlendirilmesi amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın araştırmanın grubu amaçsal örnekleme yoluyla tespit edilmiştir. Amaçsal örnekleme türlerinden ölçüt örnekleme yöntemi sokak fotoğrafçılığı yapan kişilere ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu 18 açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Araştırmanın verilerinin çözümlenmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Küresel değişimler ve kırılmalar ışığında ortaya çıkan kamusal alan, gündelik yaşam ve sokak fotoğrafı kavramları, insanlığın var oluşundan bu yana gündemde olan estetik kavramıyla bir araya gelerek araştırmamızın konusunu oluşturmuştur. Bu işi bizzat yapan fotoğrafçılarla yapılan görüşmeler bizi kamusal gündelik yaşamın estetize edilmesinde sokak fotoğrafının önemli bir işlev üstlendiği sonucuna götürmüştür. İnsanlığın gündelik yaşamının büyük bir kısmını birlikte geçirdikleri alanlar oluşturmuştur. Sokak fotoğrafının konusu da bu alanlarda geçen hikâyeler olmuştur. Üretilen imajlar, sıradan gibi görünen alanların, sıradan gibi görünen gündelik yaşam pratiklerinin, estetik bir bakış açısıyla yaklaşıldığında kentlere ve kamusal alanlara daha estetik görünme bağlamında katkılar sağlamıştır. Dünya'dan ve Türkiye'den birçok ünlü sokak fotoğrafçısı bu amaca hizmet eder bir biçimde kamusal gündelik yaşamın estetize edilmesinde kilit roller oynamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the function of street photography in aestheticizing public everyday life; and in this context, it aims to examine deeply how this concept is aestheticized by evaluating public everyday life and aesthetic concepts in the perspective of street photography. In this study, qualitative research method has been applied in order to determine the thoughts of street photographers on the function of street photography in aestheticizing public everyday life and also in order to evaluate the concepts of everyday daily life and aesthetic within the perspective of street photography. The research group of the study has been determined through purposeful sampling. Those who perform street photography have been reached as criterion sampling out of purposeful sampling types. Semi-structured interview form has been used as data collection tool in the research. The interview form consists of 18 open-ended questions. In analyzing the research data, descriptive analysis method has been applied. The concepts of public sphare, everyday life and street photography, which emerged as a result of global changes and challenges, have been the research topic of this study by coming together with the concept of aesthetic, which has always remained on the agenda since the creation of humanity. The interviews that have been held with the photographers who themselves perform this art, have taken the study to the point that street photography has undertaken an important function in aestheticizing everyday daily life. The majority of human everyday life has been occupied by the areas that they use together. The subject of street photography, therefore, has been the stories that have been taking place in these areas. Images produced have helped public sphare look more aesthetic when approached with an aesthetic point of view to sphare or life practises both of which look like usual. Many famous street photography artists both from Turkey and the other countries have played key roles in aestheticizing public everyday life in a way that serves for this purpose.