Uluslararası emisyon kuralları çerçevesinde bir gemi filosunun incelenmesi
Analysis of a fleet of ships under the international emissions rules
- Tez No: 638634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM KÖKKÜLÜNK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde gemilerden kaynaklanan emisyonlarla ilgili birçok uluslararası kurallar yürürlüğe girmeye başlamıştır. Bunlardan biri, 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile uygulanmaya başlayan, Avrupa ekonomik alanı limanlarından, limanlarına ve limanları arasında ticari sefer yapan 5000 GRT (Gros Tonaj) ve üzeri gemilerden kaynaklı CO2 emisyonlarının izlenmesi, raporlanması ve doğrulanması ile ilişkili olan EU MRV (European Union Monitoring, Reporting and Verification)'dir. Bir diğer önemli kural ise 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile uygulanmaya başlayan, 5000 GRT ve üzeri gemiler için uluslararası tüm deniz sularında geçerli olan, Gemi Enerji Verimliliği Yönetim Planı (SEEMP)'in ikinci bölümünü oluşturan IMO-DCS (International Maritime Organization- Data Collection System) adı verilen veri toplama sistemidir. Bu kurallar çerçevesinde yakın gelecekte uluslararası taşımacılık yapan gemilerin enerji verimliliklerine göre sınıflara ayrılması ve bu sınıflandırılmaya göre liman vergilerine veya CO2 emisyon vergilerine tabii tutulması öngörülmektedir. Bu tez çalışmasında bir dökme yük filosuna ait 11 adet geminin 2017, 2018 ve 2019 yılları içerisindeki gerçek verileri kullanılarak CO2 emisyon, CO2 indeks ve EEOI (Energy Efficiency Operational Indicator) değerleri karşılaştırılmıştır. Belirtilen üç yıllık süreçte gerçekleşen filo gemilerine ait tüm seferlerin operasyonel enerji verimliliği değerleri arasındaki farkların olası nedenleri incelenmiştir. Özellikle kardeş gemiler arasında tespit edilen sefer operasyon verimliliği değişimleri ile gemilerin sefer planlamasında öncelikle dikkat edilmesi gereken parametreler değerlendirilmiştir. Ayrıca uygulanan senaryolar ile farklı operasyon şartlarındaki enerji verimliliği indeksinin değişim oranları incelenmiştir. Bu kapsamda yapılan istatistiksel analizler ile de gemi operasyon parametrelerinin EEOI değeri üzerindeki etkileri incelenmiş ve diğer parametrelere kıyasla en etkili parametrenin taşınan yük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many international regulations regarding emissions from ships have come into force. One of them is EU MRV (European Union Monitoring, Reporting and Verification), which is on the monitoring, reporting and verification of CO2 emissions from ships of 5000 GRT and above operating commercial voyage from, to and between ports of the European Economic Area, which has been implemented as of January 1, 2018. Another important regulation is the data collection (IMO-DCS) system, which makes up the second part of the Ship Energy Efficiency Management Plan (SEEMP), which has been implemented as of January 1, 2019 and is in force in all international waters for ships of 5000 GRT and above. Within the framework of these regulations, it is predicted that in the near future, ships transporting internationally will be classified by their energy efficiency and subjected to port taxes or CO2 emission taxes according to this classification. In this study, CO2 emission, the CO2 index and the EEOI (Energy Efficiency Operational Indicator) values of 11 ships belonging to a bulk carrier fleet using their actual data have been compared for the year of 2017, 2018 and 2019. Furthermore, the possible reasons for the differences between the operational energy efficiency values of all voyages of the ships have been analyzed during the specified three-year period. In particular, the parameters that the ships should pay attention to in the planning of the voyages and the changes in the operational performance of the voyages identified among the sister ships have been evaluated. In addition, the rates of change of the energy efficiency index have been examined in different operating conditions with the applied scenarios. The effects of the ship operation parameters on the EEOI value have been analyzed through statistical analyses and concluded that the cargo is found as the most effective parameter in comparison with the other parameters.