Removal and discharge of microplastics from the wastewater treatment plants in Istanbul
İstanbul'da bulunan atıksu arıtma tesislerinde mikroplastik giderimi ve tesislerin mikroplastik deşarjları
  1. Tez No: 638687
  2. Yazar: SUAT VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TÜZÜN ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Atıksu arıtma tesisleri (AAT) evsel ve endüstriyel kaynaklardan mikroplastiklerin tesislere ulaşması ve arıtma aşamalarında tutulamayan mikroplastiklerin tesislerden deşarj edilmesi sebebiyle mikroplastik alıcıları ve aynı zamanda kaynaklarıdır. Bu çalışmada ileri nutrient giderimine sahip bir AAT'nin giriş suyu, fiziksel işlemler sonrasındaki atıksu, biyolojik işlemler sonrasındaki atıksu ve deşarj edilen su numuneleri incelenmiştir. Fiziksel işlemlerden sonraki su ve çıkış suyunun ayrıca 3 saatlik kompozit numunesi de, giriş suyundaki anlık değişimin etkilerinin anlaşılması amacıyla, alınmıştır. Toprağa uygulanması halinde oluşabilecek zararların tespitini incelemek üzere AAT'den kaynaklanan kurutulmuş çamur da ayrıca incelenmiştir. Örneklerden ayrılan partiküller fiber, parçacık, naylon, pellet ve sim olacak şekilde morfololojik karakterlerine göre ayrılmıştır. Fiberler en yaygın partikül şekli olup, parçacık biçimli partiküller fiberleri takip etmektedir. 500-1000 μm ve 1000-2000 μm boyut sınıfları atıksu ve çamur numunelerinde en sık görülen boyut sınıfları olmuştur. Farklı şekiller için boyut dağılımlarının değiştiği gözlemlenmiştir. Farklı boyut sınıflarında bulunan partiküller, AAT'nin çeşitli aşamalarında değişik biçimde davranmışlardır. Parçacık şekilli
Özet (Çeviri)
Wastewater treatment plants (WWTPs) act as both receivers and sources of microplastics as they both receive microplastics from household and commercial activities and release the particles that could not be retained. This study investigated several units of a tertiary WWTP with a nutrient removal unit. Samples after physical treatment and from the effluent were also taken as 3h composite samples in order to observe fluctuation effect of influent wastewaters. Dried sludge from the WWTP was also investigated for potential hazards with application of the sludge to the soils. Particles isolated from samples were divided into fibers, fragments, nylons, pellets and glitters based on their morphological characters. Fibers were the most dominant shape, followed by fragments. 500-1000 μm and 1000-2000 μm was the most common size ranges for wastewater samples and sludge, respectively. Size distributions were different for shape classes. Particles in different size ranges demonstrated distinct behaviors for some size classes in various units of the WWTP. Fragments