Subhîzâde Feyzî Dîvânı'nın bağlamlı dizini ve işlevsel sözlüğü
The concordance and functional dictionary of Subhîzâde Feyzî Dîvân
  1. Tez No: 638695
  2. Yazar: İLKAY KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
TEBDİZ projesinin bir parçası olarak hazırladığımız“Subhîzâde Feyzî Dîvânı'nın Bağlamlı Dizini ve İşlevsel Sözlüğü”klasik edebî metinlerin dijital ortama aktarılması adına atılan adımlardan biridir. Proje veri tabanının sağladığı imkânlar doğrultusunda sisteme işlenen kelime ve söz grupları, elde edilen veriler ışığında açıklanmıştır. Bu çalışma şairin söz varlığını izah etmenin yanında; Feyzî'nin yaşadığı yüzyılın edebî ve siyâsî görünümüne, hayatına, kaleme aldığı eserlerine, edebî kişiliğine ve dîvânının muhtevası bakımından incelenmesine dair değerlendirmeleri içermektedir. Değerlendirmelerimizin sonunda ekte sunduğumuz sözlük kısmı uzun bir çalışmanın tezahürü olarak sistemde yerini almıştır. Böylelikle Subhîzâde Feyzî'nin Dîvânı'nın dil ve üslûp özellikleri kolaylıkla ulaşılabilir bir hale getirilmiştir. Kelime kelime işlediğimiz bu çalışmanın karşılaştırmalı çalışmalara ve yapılacak diğer araştırmalara veri açısından önemli katkılar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
'The Concordance and Functional Dictionary of Subhizade Feyzi Divan' that we prepared as a part of TEBDİZ Project, is one of the steps taken in the name of transferring classical literary texts into digital environment. Words and phrases that were processed into the system in accordance with the opportunities provided by the project data base have been explained in the light of the data obtained. In addition to accounting for vocabulary of the poet, this study involves evaluation about analysing the literary and political view of the century in which Feyzi lived, his life, his works penned by him, his literary identity, and the content of his divan. At the end of our evaluation, the dictionary part that we submitted in appendix has attained its place in the system as a manifestation of a longitudinal study. In this way, the characteristics of the language and style of Subhizade Feyzi Divan has been made accessible easily. this study that we processed word by word will contribute greatly to comparative studies and other researches in terms of data.