Sosyal problem çözme becerisi ve zaman yönetiminin fiziksel aktivite seviyesine etkisi
Effect of social problem solving skill and time management on physical activity level
  1. Tez No: 638779
  2. Yazar: HİMMET KAĞAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal problem çözme becerisi ve zaman yönetiminin fiziksel aktivite seviyesine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya toplam 1535 kişi katıldı. Katılımcıların 709'u (%46.2) erkek, 826'sı (%53.8) kadındır. Veri toplama aracı olarak Katılımcı Bilgi Formu, Fiziksel Aktivite Anketi, Zaman Yönetimi Ölçeği ve Sosyal Problem Çözme Envanteri kullanıldı. Bulgular incelendiğinde katılımcıların %29.6'sı inaktif, %51.9'u minimum aktif ve %18.4'ü çok aktif düzeydedir. Katılımcıların sosyal problem çözme becerilerinden probleme olumlu yönelim ve rasyonel problem çözme alt boyutu iyi seviyede iken, Probleme olumsuz yönelim, dikkatsiz/dürtüsel problem çözme ve kaçınan tarz problem çözme becerileri ise düşük seviyededir. Katılımcıların zaman yönetimi orta düzeydedir. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri ile sosyal problem çözme toplam puanları arasında pozitif yönde ilişki bulunmaktadır (p0,05). Sonuç olarak; sosyal problem çözme becerisi ve zamanın doğru yönetilmesi fiziksel aktiviteyi doğrudan etkileyebilmektedir. Ayrıca park alanı ve spor salonuna yakın bir mesafede yaşayan bireylerin fiziksel aktivite seviyelerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Telefon kullanımının fiziksel aktivite üzerine üst düzey bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Televizyon izleme süresi arttıkça fiziksel aktivite seviyesinin ise azaldığı anlaşılmıştır. Cinsiyet faktörü açısından bir değerlendirme yapıldığında ise tüm kategorilerde erkek bireylerin kadın bireylere oranla daha fazla aktif olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the effect of social problem solving skills and time management on the level of physical activity. 1535 people participated in the research. 709 (46.2%) of the subjects were males and 826 (53.8%) were females. Subject Information Form, Physical Activity Questionnaire, Time Management Questionnaire and Social Problem Solving Inventory were used to collect data. When the findings were examined, 29.6% of the participants were inactive, 51.9% were minimum active and 18.4% were very active. Subjects' Positive problem orientation and rational problem orientation factors among their social problem solving skills are at high level, but negative problem orientation, impulsive/careless problem style and avoidant style are at low level. Subjects' time management is at moderate level. There is positive correlation between subjects' physical activity levels and social problem solving total score. (p 0.05). As a result; Social problem solving skills and proper management of time can directly affect physical activity. In addition, it was found that individuals living in close proximity to the parking lot and gym have high levels of physical activity. It has been determined that phone use has no significant effect on physical activity. It was found that as the duration of watching TV increases, the level of physical activity decreases. When an evaluation was made in terms of gender factor, it was found that males were more active than females in all categories.