Kant felsefesinde eğitim
Education in Kant's philosophy
- Tez No: 638825
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin amacı, Kant'ın felsefesini ve onun felsefe tarihine kazandırdığı kavramları eğitim felsefesiyle ilişkilendirmek, Kant'ın insan ve ahlak ile ilgili düşüncelerinin eğitim bakımından önemini ortaya koymak, son tahlilde Kant'ın eğitim üzerine görüşlerini ve bu görüşlerin yakın tarihe ve günümüze yansımalarını araştırmaktır. Bu çalışmada öncelikle Kant felsefesinin tarihsel süreçte ifade ettiği anlamla birlikte,onun düşünce tarihine kazandırdığı tüm felsefi kavramlar ortaya konulmaya çalışılmış, daha sonra da bu kavramların eğitim ile nasıl ilişkilendirilebileceği üzerine bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bir sonraki aşamada Kant'ın eğitim felsefesi üzerinden eğitimin türleri üzerine bir sınıflandırma yapılmış ve Kant'tan sonraki yüzyıllarda felsefi, ideolojik düşüncelerin değişimine paralel olarak eğitim felsefesinde gelişen farklı görüşler söz konusu edilmiştir. Tezin son bölümü güncel tartışmalara ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis, is to what he gained to history of philosophy, Kant's philosophy and to present the importance of thoughts according to education of Kant's due to humanity and morality and to investigate his effects on recent history and today. In this work, firstly, with the meaning of Kant's philosophy throughout the history, what he gained to history of thought wanted to be presented. After that, a research was realized about this concepts how could it be attributed to education. In the next step, on the Kant's philosophy of education a classification had been done about types of education and centuries after Kant, different thoughts about educational philosophy, parallel of change of philosophical, ideological ideas were discussed. The last part of thesis, is placed to current arguments.