Machine learning based fusion of different segmentation techniques for liver visualization for enhanced accuracy and sensitivity
Karaciğerde başarımı ve duyarlılığı geliştirilmiş bölütleme için farklı yöntemlerin makina öğrenmesi tabanlı en iyilenmiş füzyonu
- Tez No: 639135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALPER SELVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tıbbi görüntüleme, sağladığı anatomik veriler sayesinde kliniklerde kullanılan önemli bir araçtır. Tıbbi görüntü analiz araçları istenilen yapıya odaklanmak için segmentasyon yöntemleri sağlarlar. Bu yöntemler; tanı, anatomik yapı analizi, cerrahi planlama gibi çeşitli işlemlerinde çok önemli bir role sahiptir. Karaciğer, görüntüleme ve segmentasyon talebi en yüksek olan organlarından biridir. Literatürdeki çeşitli segmentasyon yöntemlerine rağmen, artık Derin Öğrenme Modelleri (DM'ler), geliştirilen diğer yöntemlerden çok daha başarılı sonuçlar üretmektedir. Bununla birlikte, DM'lerin etkinliği büyük ölçüde kullanıcı deneyimine, özel tasarım prosedürlerine ve veri özelliklerine bağlıdır. Ayrıca, DM'ler tasarımları gereği eğitim verilerine oturma eğilimindedir. Bu nedenle, DM'leri içeren çalışmaların tekrarlanabilirliği hala sınırlıdır. DM tabanlı segmentasyon yöntemlerinin sorunlarını ortadan kaldırmak için; farklı segmentasyon metotlarının füzyonu alternatif bir yaklaşım olarak kullanılabilir. Bu tezde, segmentasyon yöntemleri için yeni karşılaştırma platformlarının oluşturulması, füzyon yöntemlerinin tıbbi görüntü segmentasyonu uygulamalarına analizi ve adaptasyonu, ve yeni bir topluluk yönteminin tasarlanması ile ilgili yeni çalışmalar sunulmaktadır. Bu tezde elde edilen bulguların ve önerilen çözümlerin akademik çalışmalar ile bunların gerçek hayattaki uygulamaları arasındaki engelleri ortadan kaldırmaya yardımcı olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Medical imaging is a vital resource in medicine, improving quality, sensitivity, and objectiveness of diagnosis by providing unique information. Medical image analysis tools provide segmentation capabilities to focus on a specific structure of interest. Thus, segmentation methods play a crucial role to support a variety of imaging operations such as diagnosis, structural analysis, treatment and surgery planning. The liver is one of the abdomen organs with the highest imaging demand. This situation increases the need for the segmentation of the liver. Despite the various segmentation methods in the literature, the success of them developed up to the last decade is now outperformed by Deep Learning Models (DMs). However, DMs' effectiveness is highly dependent to user experience, specific design procedures, and the data characteristics. Besides, DMs tend to overfit to the training data due to the fundamentals of their designs. Thus, the reproducibility of analytical studies involving DMs are still limited. To eliminate all problems of DM based segmentation methods; fusion of multiple segmenters can be used as an alternative approach. In this thesis, novel studies on creating new benchmark platforms for segmentation methods, analysis and adaptation of ensemble methods to medical image segmentation applications, and designing of a new ensemble method are presented. It is expected that the findings and proposed solutions in this thesis will help to remove barriers between academic studies and their implementations in real-world applications.